meme dikleştirme göğüs dikleştirme ankara

Göğüs Dikleştirme - Meme Dikleştirme Uygulaması

Memelerde oluşan sarkıklık, yumuşaklık ve şekil bozukluğu kadınların en sevmediği konuların başında gelmektedir. Yapısında kas bulunmayan göğüsler zamanla içerisindeki yağ ve süt bezlerinin yaşlılık, kilo alıp verme, gebelik, doğum veya yer çekimi etkisi ile görünümlerini kaybederler. Meme dikleştirme bu sorunların operasyon ile düzeltilmesi ve memelerin ideal şeklini alma işlemidir. Ankara göğüs küçültme konusunda sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.İçindekiler Sık Sorulan Sorular

Meme Dikleştirme nedir?

Meme dikleştirme uygulamasında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır ve meme başı olması gereken yere getirtilir. Memeler büyükse meme dokusunun fazlası çıkartılır, küçükse silikon protezlerle desteklenir. Meme dikleştirme operasyonları büyük ve sarkmış memesi olanlar için küçültme ile birlikte, doğum ya da kilo verme sonrası içi boşalmış ve sarkmış hastalarda ise büyütme işlemi ile birlikte gerçekleştirilir.

Meme Dikleştirme Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bu işlem, genelde doğum yapmış orta yaşlı hastalara yapılır. Ancak, yapısal olarak memeleri sarkıksa çok genç yaştaki hastalara da yapılabilir. Özellikle tübüler meme deformitesi olan hastalarda çok erken yaşlarda operasyon yapılabilir.

Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi, meme dikleştirme operasyonları da 18 yaşından küçük hastalara özel bir durum olmadıkça uygulanmaz. Meme dikleştirme operasyonlarında sarkıklığın derecesine göre sadece meme başı çevresinde, meme başı çevresinde ve buradan aşağıya inen dikey bir iz, meme başı çevresinde, buradan aşağıya inen dikey iz ve meme altında yerleşmiş yatay iz (ters T yöntemi) kalır. Bu izler zamanla belli belirsiz bir hal alır. Eğer meme başı çok sarkmamışsa ve doğum sonrasında memenin içi boşalmışsa, sadece meme protezi konularak sarkıklık düzeltilebilir. Bu durumda büyütme operasyonlarında olduğu gibi sadece meme altında kısa bir kesi olacaktır. Meme dikleştirme için en sık kullandığımız yöntem dikey masto- peksi işlemidir. Bu yöntemde hem iz çok fazla değildir, hem de estetik sonuçlar en iyidir. Kalıcılık açısından da bu teknik diğer tekniklerden üstündür. Göğüs büyütme ile ilgili makalemizi de okuyabilirsiniz.

Sayfa başında dönmek için tıklayınız. meme dikleştirme fiyat ankara

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı, genel anestezi uygulamasıyla birlikte meme uçlarının daha önceden planlanan bölgeye taşındığı ve meme dokusunun tekrar şekillendirildiği ameliyattır. Hacimli memelerden doku alınırken, hacimce küçük memelere silikon protez takılır. Müteakiben fazlalık deriler alınır ve ameliyat sona erer.

Meme Dikleştirme Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu uygulama hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır, 1,5-2 saat sürer. Yapılacak operasyon hastaya özel planlanır. Operasyon planı ve oluşabilecek iz konusunda hastaya ayrıntılı bilgi verilir. Operasyon sonrası genellikle rahat geçer ve özel medikal sütyen kullanılır. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Operasyon sırasında meme protezi kullanılmış ise, birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Eriyen dikişler kullanılacağı için dikiş alınmasına gerek yoktur. Meme Dikleştirme uygulaması sonrası genellikle çok ağrı duyulmaz. Verilen ilaçlar düzgün kullanılmalıdır. Meme protezleri kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde sıkıntı yaşanabilir. Aşırı ağırlık kaldırılmamalı ve çok fazla zorlama yapılmamalıdır. Operasyon sonrası şişlik ve ödem olabilir zamanla bunlar da azalacaktır. 3-4 günlük istirahat sonrası işinize; bir haftadan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. 2 ay süreyle ağır spor yapılmaması hafif yürüyüşler yapılması tavsiye edilmektedir.

Göğüs Dikleştirme Uygulamasını Hangi Durumlarda Tercih Etmeliyiz?

 • Öncelikle meme dikleştirme kişinin kendi isteği ile olmalıdır. Bunun için operasyon olacak kişinin kendisinin buna karar vermesi ve istekli olması gerekmektedir.
 • Memelerinin sarkık olduğunu düşünen bayanların doktor ile yapacağı kontrolde de doktorun buna onay vermesi gerekmektedir. Birlikte yapılan görüşmede meme orantısızlığı, meme-kalça orantısızlığını gidermek için meme dikleştirme uygulamasına karar verilebilir.
 • Hamilelik sonrası göğüs boyutundaki küçülmeler veya memede oluşan sarkıklıkları gidermek için hem meme büyütme hem de meme dikleştirme uygulaması birlikte yapılabilir.
 • Göğüslerde sarkma olan kişiler görüntülerinden rahatsızlık duyuyorlarsa meme dikleştirme uygulamasını tercih edebilirler.
Sayfa başında dönmek için tıklayınız.

Meme Dikleştirme Uygulaması İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular?

Meme Kaldırma uygulamasından Sonra Emzirilebilir mi?

Meme dikleştirme uygulamasından sonra emzirmekte genelde sıkıntı yaşanmaz. Fakat bu kişinin operasyon içerisinde hangi teknik kullanılarak operasyon edildiğine de bağlıdır. Operasyon öncesi yapılan görüşmede doktor tarafından gerekli kontroller yapılarak operasyon sonrası için bu soruya daha detaylı cevap verilebilecektir.

Sayfa başında dönmek için tıklayınız.

Göğüs dikleştirme uygulamasından sonra tekrar sarkma olabilir mi?

Göğüs dikleştirme uygulaması sarkık göğüslerin kaldırılması ve tekrar diri görünümüne dönüştürülmesi işlemidir. Göğüslerin sarkması zamanla olan bir olay olduğundan operasyon sonrası aynı şartların oluşması neticesinde memelerde tekrar bir sarkma olabilir. Ama bu sarkmalar hiçbir şekilde eski halinden daha kötü bir görüntüye sebep olmamaktadır. Tecrübi olarak konuşmak gerekirse göğüs dikleştirme uygulaması olan hastaların çok düşük bir miktarı ikinci operasyona ihtiyaç duymuştur.

Meme Kaldırma uygulamasından Sonra İz Kalır mı?

Meme dikleştirme uygulaması cerrahi bir müdahaledir ve her cerrahi operasyon gibi bir iz kalacaktır. Bu izler operasyon için karar verilen müdahale şekline göre farklılık gösterebilir. Zamanla belirginliği azalacak ve normal deri rengine yakın bir hal alacaktır.

Sayfa başında dönmek için tıklayınız.

Meme Dikleştirme Uygulaması Fiyatları Pahalı mıdır?

Estetik operasyon denilince herkesin aklına önce fiyatları gelir. Meme dikleştirme uygulaması fiyatları ne kadardır? Meme kaldırma pahalı mı? gibi sorular en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Eskiden yapılan operasyonlar pahalı idi. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ile üretilen malzemelerin fiyatlarının ucuzlaması artık memelerini dikleştirmek isteyen kişilerin yüzünü güldürür bir hal aldı. Artan rekabet fiyatların ucuzlamasına ve alt gelir grubunda bulunan kişilerin bile estetik yaptırabilmesine olanak sağladı. Meme kaldırma uygulamasının tek bir fiyatı bulunmamakta. Operasyon öncesi doktor ile yapılan kontroller sonrasında yapılacak işlemlere göre bir fiyat çıkarılmaktadır.

Sayfa başında dönmek için tıklayınız.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Ağrı Olur mu?

Meme dikleştirme ameliyatındaki ilk 6 saat dilimi göğüs dokusuna uygulanan anesteziden dolayı çok rahat bir şekilde ve ağrısız geçer. Bu evreden sonra memelerde basınç ve gerilim hissedilebilir. Bunu hafif bir şekilde atlatabilmek için doktorunuzun önerdiği ağrı kesici kullanılabilir. Meme dikleştirme sonrası şahıslara göre şiddeti değişse de ilk iki gününde ağrı meydana gelir. 3. günden itibaren azalmaya başlar 5 ila 7 günden sonra ağrılar biter.

Meme dikleştirme ameliyatında İlk 2 günde ödem ve şişlikler oluşurken 3. günden sonra bu şikayetler azalmaya başlar. Bazen meme çevresinde sertlik ve morluklar oluşsa da onlar da zaman geçtikçe yok olur.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Pansumanlar Ne Zaman Açılır?

Meme dikleştirme ameliyatında pansuman açma zamanı hekiminiz tarafından belirlenir. Genellikle 4. gün pansuman açılır. Göğüs dikleştirme sonrası pansuman açıldığında hoş bir görüntüyle karşılaşmayabilirsiniz. Çünkü morluk ve şişlikler olabilir fakat bunlar geçici olup kendinizi ruhsal olarak bu duruma hazırlamalısınız. Ayrıca pansumandan sonra doktorunuzun yazacağı kremi düzenli kullanarak cilt yaralarının iyileşmesine ve memede kalan izlerin giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sayfa başına dönmek için tıklayınız.

Göğüs Masajı ve Medikal Sütyenin Faydaları Nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatından 5-7 gün sonra göğüs masajı yapılması önerilir. Bu masaj 3 ay boyunca her gün belirli aralıklarla yapılır. Bu masaj sayesinde silikon protez sonucu meme çevresinde oluşabilecek kapsül oluşumu engellenir.

Meme dikleştirmeyi müteakip medikal sütyenin takılması tavsiye edilir. Göğüs pansumanının üzerine takılır ve 1 ila 3 ay süre zarfında kullanılması tavsiye edilir. Bu sütyenler özel örgüden oluşan liflere sahiptir. Bu lifler vücut hareket ettiğinde bu hareketlere en iyi şekilde uyum sağlar ve göğüsleri destekleyerek zarar görmesini engeller. Memenin sınırlı bir şekilde hareket etmesini sağlayarak ağrıyı hafifletir ve masaj yaparak iyileşmesini hızlandırır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Duş, Banyo, Havuz ve Denize girilebilir mi?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra pansumanın açılacağı gün olan 4. Günde, pansuman açıldıktan sonra banyo yapılabilir. Cilt yara izi iyileşmeden enfeksiyon kapmama adına denize ve havuza girilmemelidir. Yaklaşık 2-3 hafta sonra bu yaralar iyileştikten sonra doktorunuz da müsaade ediyorsa denize ve havuza girebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus ise denize ve havuza girmeden 15 dk. Önce koruyucu faktör içeriği 30’un üstünde olan güneş kremi kullanılarak güneşin zararlı ışınlarından korunulması gerektiğidir.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Sonrası Hangi Sosyal Aktiviteler Yapılır?

 • 1. gün temel ihtiyaçlar dışında istirahat edilmelidir.
 • 2. gün hafif yürüyüş gibi egzersizler yapılabilir. Kitap gazete okunabilir ve TV ve bilgisayar başında vakit geçirilebilir.
 • Sayfa başına dönmek için tıklayınız.

  Göğüs Dikleştirme Sonrası İşe Ne Zaman Başlanır?

  Meme dikleştirme ameliyatında silikon takılmadıysa 3. gün yorucu olmayan ofis işlerine başlanabilir.

  Protez silikon takıldıysa 5. gün yorucu olmayan ofis işlerine başlanabilir.

  Beden gücü gerektiren yorucu işlerde en az 10 gün geçmesi gerekir.

  Meme Kaldırma Ameliyatından Sonra Sarkma Olur mu?

  Vücuttaki dokular yaş geçtikçe eskisi gibi işlevini yerine getirmeyecek memeyi dik tutan bağlar zayıflayacak ve meme derisi gittikçe gevşeyecektir. Bu da memenin sarkmasına sebep olacaktır.

  Meme dikleştirme ameliyatında yaş önemli bir etkenken eğer kişi hamilelik geçirirse emzirme işleminden ve kilo alıp vermesinden dolayı memede sarkmalar görülebilir.

  Meme dikleştirme ameliyatını geçiren hasta ne kadar çok sağlığını ve kilosunu korursa o derecede ameliyatın kalıcılığını arttırır.

  Sayfa başında dönmek için tıklayınız.

  Göğüs estetiğiyle ilgileniyorsanız Göğüs büyütme estetiği , Meme onarımı ve Göğüs küçültme uygulaması makalelerimizide okuyabilirsiniz.