Göğüs Dikleştirme (Mastopexy), Meme Dikleştirme Ameliyatı

Ankara göğüs küçültme konusunda sorularınız için bizi arayın. Memelerde oluşan sarkıklık, yumuşaklık ve şekil bozukluğu kadınların en sevmediği konuların başında gelmektedir. Yapısında kas bulunmayan göğüsler zamanla içerisinde ki yağ ve süt bezlerinin yaşlılık, kilo alıp verme, gebelik, doğum veya yer çekimi etkisi ile görünümlerini kaybederler. Meme dikleştirme bu sorunların ameliyat ile düzeltilmesi ve memelerin ideal şeklini alma işlemidir.

meme dikleştirme  göğüs dikleştirme ankara

Meme Dikleştirme nedir?

Meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır ve meme başı olması gereken yere getirtilir. Memeler büyükse meme dokusunun fazlası çıkartılır, küçükse silikon protezlerle desteklenir. Meme dikleştirme ameliyatları büyük ve sarkmış memesi olanlar için küçültme ile birlikte, doğum ya da kilo verme sonrası içi boşalmış ve sarkmış hastalarda ise büyütme işlemi ile birlikte gerçekleştirilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu işlem, genelde doğum yapmış orta yaşlı hastalara yapılır. Ancak, yapısal olarak memeleri sarkıksa çok genç yaştaki hastalara da yapılabilir. Özellikle tübüler meme deformitesi olan hastalarda çok erken yaşlarda ameliyat yapılabilir.

Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi, meme dikleştirme ameliyatları da 18 yaşından küçük hastalara özel bir durum olmadıkça uygulanmaz. Meme dikleştirme ameliyatlarında sarkıklığın derecesine göre sadece meme başı çevresinde (periareolar mastopeksi), meme başı çevresinde ve buradan aşağıya inen dikey bir iz (vertikal mastopeksi), meme başı çevresinde, buradan aşağıya inen dikey iz ve meme altında yerleşmiş yatay iz (ters T yöntemi) kalır. Bu izler zamanla belli belirsiz bir hal alır. Eğer meme başı çok sarkmamışsa ve doğum sonrasında memenin içi boşalmışsa, sadece meme protezi konularak sarkıklık düzeltilebilir. Bu durumda büyütme ameliyatlarında olduğu gibi sadece meme altında kısa bir kesi olacaktır. Meme dikleştirme için en sık kullandığımız yöntem vertikal mastopeksi işlemidir. Bu yöntemde hem iz çok fazla değildir, hem de estetik sonuçlar en iyidir. Kalıcılık açısından da vertikal mastopeksi diğer tekniklerden üstündür. Göğüs büyütme ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

meme dikleştirme ankara

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ameliyat, genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır, 1,5-2 saat sürer. Yapılacak ameliyat hastaya özel planlanır. Ameliyat planı ve oluşabilecek iz konusunda hastaya ayrıntılı bilgi verilir. Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer ve özel medikal sütyen kullanılır. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Ameliyat sırasında meme protezi kullanılmış ise, birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Eriyen dikişler kullanılacağı için dikiş alınmasına gerek yoktur. Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası genellikle çok ağrı duyulmaz. Verilen ilaçlar düzgün kullanılmalıdır. Meme protezleri kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde sıkıntı yaşanabilir. Aşırı ağırlık kaldırılmamalı ve çok fazla zorlama yapılmamalıdır. Ameliyat sonrası şişlik ve ödem olabilir zamanla bunalr azalacaktır. 3-4 günlük istirahat sonrası işinize dönebilir bir haftadan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. 2 ay süreyle ağır spor yapılmaması hafif yürüyüşler yapılması tavsiye edilmektedir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatını Hangi Durumlarda Tercih Etmeliyiz?

  • Öncelikle meme dikleştirme kişinin kendi isteği ile olmalıdır. Bunun için ameliyat olacak kişinin kendisinin buna karar vermesi ve istekli olması gerekmektedir.
  • Memelerinin sarkık olduğunu düşünen bayanların doktor ile yapacağı kontrolde de doktorun buna onay vermesi gerekmektedir. Birlikte yapılan görüşmede meme orantısızlığı, meme-kalça orantısızlığını gidermek için meme dikleştirme ameliyatına karar verilebilir.
  • Hamilelik sonrası göğüs boyutundaki küçülmeler veya memede oluşan sarkıklıkları gidermek için hem meme büyütme hem de meme dikleştirme ameliyatı birlikte yapılabilir.
  • Göğüslerde sarkma olan kişiler görüntülerinden rahatsızlık duyuyorlarsa meme dikleştirme ameliyatını tercih edebilirler.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular?

Meme Kaldırma Ameliyatından Sonra Emzirilebilir mi?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra emzirmekte genelde sıkıntı yaşanmaz. Fakat bu kişinin ameliyat içerisinde hangi teknik kullanılarak ameliyat edildiğine de bağlıdır. Ameliyat öncesi yapılan görüşmede doktor tarafından gerekli kontroller yapılarak ameliyat sonrası için bu soruya daha detaylı cevap verilebilecektir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sarkık göğüslerin kaldırılması ve tekrar diri görünümüne dönüştürülmesi işlemidir. Göğüslerin sarkması zamanla olan bir olay olduğundan ameliyat sonrası aynı şartların oluşması neticesinde memelerde tekrar bir sarkma olabilir. Ama bu sarkmalar hiçbir şekilde eski halinden daha kötü bir görüntüye sebep olmamaktadır. Tecrübi olarak konuşmak gerekirse göğüs dikleştirme ameliyatı olan hastaların çok düşük bir miktarı ikinci ameliyata ihtiyaç duymuştur.

Meme Kaldırma Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Meme dikleştirme operasyonu cerrahi bir müdahaledir ve her cerrahi operasyon gibi bir iz kalacaktır. Bu izler ameliyat için karar verilen müdahale şekline göre farklılık gösterebilir. Zamanla belirginliği azalacak ve normal deri rengine yakın bir hal alacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları Pahalı mıdır?

Estetik ameliyat denilince herkesin aklına önce fiyatları gelir. Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları ne kadardır? Meme kaldırma pahalı mı? gibi sorular en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Eskiden yapılan ameliyatlar pahalı idi. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ile üretilen malzemelerin fiyatlarının ucuzlaması artık memelerini dikleştirmek isteyen kişilerin yüzünü güldürür bir hal aldı. Artan rekabet fiyatların ucuzlamasına ve alt gelir grubunda bulunan kişilerin bile estetik yaptırabilmesine olanak sağladı. Meme kaldırma ameliyatının tek bir fiyatı bulunmamakta. Ameliyat öncesi doktor ile yapılan kontroller sonrasında yapılacak işlemlere göre bir fiyat çıkarılmaktadır.