Ankara Göğüs Büyütme (Augmentation Mammoplasty), Meme Büyütme Ameliyatı

Modern meme büyütme cerrahisi, 1963 yılında ABD’de ilk silikon meme protezlerinin kullanılması ile başlamıştır. Silikon protezler ilk üretildikleri zamandan beri büyük bir değişim geçirmişlerdir. 1993 yılından beri beşinci jenerasyon protezler kullanılmaktadır. Önceki modellerde sık karşılaşılan jel kaçağı, protezin patlaması, protezlerin deforme olması gibi sorunlara son kuşak protezlerde rastlanmamaktadır. Göğüs büyütme ile merak ettiklerinize linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

meme büyütme  göğüs büyütme ankara

Bu konuda üretici firmalar ömür boyu garanti vermektedirler. Beşinci kuşak protezlerin özellikleri koheziv, yani akışkanlığı az bir jel içermeleri, protez yüzeylerinin pürtüklü olması, şekillerinin anatomik ya da yuvarlak olması ve vücut içindeyken de şekillerini koruyabilmeleridir. Çözülemeyen bir sorun olan kapsül kontraktürü oranları ise en aza indirilmiş durumdadır.

Meme büyütme ameliyatlarında amaç, memeyi sadece büyütmek değil, şekillendirmektir. Konulacak protezin seçiminde hastanın isteklerinin yanı sıra, vücut yapısı, göğüs kafesinin durumu, cilt yapısı gibi faktörler de göz önüne alınır.

18 yaşını tamamlamış memeleri küçük veya orta büyüklükte memeye sahip kişiler ile doğum sonrası süt verme ile memelerinin içi boşalmış olan kadınlar meme büyütme için ideal hastalardır. Protezi yerleştirmek için 4-5 cm’lik bir kesi yapılır. Protezler meme altından, meme başından ya da koltuk altından konulabilir. Son dönemde tüm dünyada en sık meme altı kesileri tercih edilmekte ve en güvenli yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Bu iz, tam meme altı kıvrımında kalır. Uzun dönemde tüm izler belirsizleşir ve hastaları rahatsız etmez. Protezler, zayıf ve cilt altı ince olan hastalarda kas altına yerleştirilmektedir. Protezin üst kısmı kas altında, alt kısmı meme altında kalmaktadır. Bu yöntem “dual-plan” olarak adlandırılmaktadır ve modern meme cerrahisinde en çok bu teknik tercih edilmektedir. Cilt altı dokusu yeterince kalın olan hastalarda ise meme dokusunun ya da adale zarının (fasyanın) altına protez yerleştirilebilir. Göğüs küçültme linkine tıklayarak göğüs küçültme hakkında bilgilere erişebilirsiniz.

Meme Büyütme Nedir?

Göğüs büyütme, çeşitli yöntemlerle silikon implant da denilen protez veya yağ enjekte ederek göğüslerini küçük hisseden bayanların memelerini istenilen boyuta getirme işlemidir.

İnsan doğası gereği her bayan kendini kusursuz hissetmek ister. Vücudunda bulunan bütün kusurları gidermek ister. Kusur olarak adlandırdığımız konulardan birisi de memelerinin küçük olması veya şekil bozukluğu olmasıdır. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Doğuştan gelen sebepler, doğum sonrası kilo alıp vermeye bağlı şekil bozuklukları, memelerin sarkması, ve emzirme gibi sebeplerden ötürü memeler küçülebilir. Bu sebepler sonrası bayanlarda özgüven kaybı, kendini kötü hissetme gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Bütün bunlarla başa çıkmanın yolu daha iri, dolgun, yeteri kadar büyük ve estetik açıdan çok güzel görünümlü memeler için göğüs büyütme ameliyatı olmaktan geçer.

meme büyütme ankara

Meme Büyüme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme Büyütme Ameliyatı, genel anestezi altında hastane koşullarında ameliyathanede yapılır, 1-2 saat sürer. Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı için ağrı kesici tedaviye başlanılır. Protez, göğüs kası arkasına konmuşsa belli bir süre kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası memeye özel medikal sütyen uygulanır. Eriyen dikişler kullanılacağı için dikiş alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatını Hangi Durumlarda Tercih Etmeliyiz?

  • Öncelikle meme büyütme ameliyatı kişinin kendi isteği ile olmalıdır. Bunun için ameliyat olacak kişinin kendisinin buna karar vermesi ve istekli olması gerekmektedir.
  • Memelerinin küçük olduğunu düşünen bayanların doktor ile yapacağı kontrolde de doktorun buna onay vermesi gerekmektedir. Birlikte yapılan görüşmede meme orantısızlığı, meme-kalça orantısızlığını gidermek için meme büyütme ameliyatına karar verilebilir.
  • Hamilelik sonrası göğüs boyutundaki küçülmeler veya memede oluşan sarkıklıkları gidermek için hem meme büyütme hem de meme dikleştirme ameliyatı birlikte yapılabilir.
  • Göğüslerde olan simetri problemi olan kişiler meme büyütme ameliyatına karar verebilir.
  • Doğuştan memeleri küçük olan, herhangi bir kaza sonrası meme hacmini kaybeden kişilerde bu ameliyatı olmak isteyebilirler.
  • Ayrıca daha önce göğüs büyütme ameliyatı olan fakat zamanla implantların eskimesi, özelliğini kaybetmesi veya oluşan problemler nedeniyle sıkıntı yaşayan kişilerde tekrar ameliyat olabilirler.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Olamaz?

  • Gebelik süreci devam eden veya emzirme sürecinde olan bayanlar meme büyütme ameliyatı için uygun değildir. Ancak emzirme süreci bittikten 6-7 ay sonra göğüs büyütme ameliyatı yapılabilir.
  • Göğüs dokusu gelişimini 18 yaşına kadar sürdürdüğünden bu yaş öncesinde ameliyat tercih edilmemekle birlikte doktor ile birlikte yapılan kontrollerde buna karar verilebilir.
  • Şeker, tansiyon gibi kalıcı hastalığı olanlar ile bazı maddelere alerjisi olan kişiler doktor ile yapılacak görüşme sonrasında ameliyata karar verilebilir.

Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Meme büyütme yöntemlerinin başında gelen ve en yaygın olarak kullanılan yöntem silikon olarak adlandırılan protez takılması işlemidir.

Silikon taktırmak dışında kullanılan diğer yöntem ise; Yağ Enjeksiyonu İle Göğüs Büyütme Yöntemidir.

Bu yöntem bir çok plastik cerrah tarafından kullanılan yöntemlerden birisidir: sadece göğüs büyütme için değil diğer estetik operasyonlar içinde kullanılmaktadır. Bu yöntemde vücudun diğer bölgelerinden alınan yağ dokusu göğüs bölgesine enjekte edilerek yapılan bir yöntemdir. Artısı diğer yönteme göre fazla olmamakla birlikte sadece memeleri arasında aşırı fark bulunmayan hastalara uygulandığından silikona göre daha kolay aradaki fark kapatılabilir. Birde geçici bir yöntem olduğundan beğenmediğiniz takdirde 1-2 yıl içinde eriyip eski haline dönecektir. Eksileri ise geçici bir yöntem olması başta gelir. 1-2 senede bir tekrarlanmalıdır. Zaman içinde eriyen yağ dokusu memede şekil bozukluğu yapabilir. Büyük meme isteyen kişilerin bu isteklerine cevap vermez.

Bunların dışında ayrıca değişik dolgu maddeleri kullanarak meme büyütme yöntemi kullanan cerrahlar bulunmaktadır.

Memeye Yerleştirilen Silikon Çeşitleri Nelerdir?

Meme Büyütme ameliyatında kullanılan silikon çeşitleri şekil yönünden, içerdiği materyal yönünden ve üst yüzeyi yapısından ayrılabilir. Şekil yönünden anatomik (damla) silikon veya yuvarlak silikon kullanılabilir. Yuvarlak silikonlar yatay ve dikey çapları eşit olan protezlerdir. Anatomik olan ise dikey çapı yatay çapından biraz daha büyük olan silikonlardır. Meme şekline benzediğinden dolayı anatomik olarak adlandırılır.

İçerdiği materyal yönünden silikon içerikli veya serum fizyolojik içerikli olanlar bulunur. Diğer bir deyişle içerisinde silikon jel veya serum fizyolojik su ile dolu olabilirler. Yüzey yapısı açısından ise yüzeyi pütürlü veya düz olabilir.

Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan Silikonlar Güvenli Midir?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikonlar çok çeşitli materyalllerden yapılmaktadır. Göğüs içine yerleştirilen silikonun insan sağlığına kötü etkisi olduğu ile ilgili herhangi bir tespit yapılmamıştır. Sadece kalitesiz silikon kullanan doktorların yaptığı ameliyat sonrasında bazı komplikasyonlar oluşabilir veya silikonlarda halk tabiri ile silikon patlaması denilen deformeler meydana gelmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı İle ilgili Sıkça Sorulan Sorular?

Göğüs Büyütmek İçin Kullanılan Silikonların Ömrü Ne Kadardır?

Göğüs büyütmede kullanılan silikonların ömrü kullanılan maddeye göre değişmekle birlikte üretici firmaların ifadesi ile ömürlüktür. Ancak bazı durumlarda silikonların değişmesi gerekebilir. Eğer meme de şekil bozukluğu olduysa veya herhangi bir ağrı sızı veya komplikasyon oluştuysa doktora başvurarak silikonların kontrol edilmesi sağlanmalıdır.

Göğüslerin Silikon Olduğu Anlaşılabilir mi?

Gelişen teknoloji ile göğüslerin silikon olup olmadığının anlaşılması oldukça zorlaşmıştır. Son dönemde kullanılan silikonlar meme dokusuna oldukça benzediğinden anlaşılması zordur. Doğal boyutlarda vücut tipine uygun yapılan silikonların dokunarak bile anlaşılması oldukça zordur.

Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan Silikona Karşı Alerji Oluşabilir mi?

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan silikonlar zaten insanlar tarafından kullanılan birçok maddenin içerisinde yer almaktadır. Kozmetikte ve sakız gibi gıda maddelerinde bile silikonlar kullanılmaktadır. Bu sebeple alerji yapma olasılığı çok nadir olmakla birlikte görülebilecek bir problemdir. Ameliyat öncesinde yapılan kontrollerde doktor tarafından alerji yapıp yapmayacağına bakılmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatında Meme Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?

Bayanların genel kabul edilen ölçülerine göre göğüs boyutları 90 bedendir. 90-60-90 dediğimiz vücut ölçüleri meme ölçüsünü 90 beden olarak belirlemiştir. Tabi bu oranın kişinin omuz genişliği kalça oranı ve vücut tipine göre değişebilmektedir. En doğru ölçüye doktor ile yapılan ön görüşmede birlikte karar verilmektedir.

Göğüsünde Silikon Takılı Birisi Emzirebilir mi?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon maddeler meme dokusunun altına yerleştirildiğinden süt kanallarına bir zararı olmamaktadır. Bu sebeple göğüs ameliyatında kullanılan silikonları gönül rahatlığı ile kullanabilir, silikon takılmış meme ile bebeğinizi emzirebilirsiniz.

Göğüse Yerleştirilen Silikon Elle Hissedilebilir mi?

Gelişen teknoloji ile yerleştirilen silikonlarda gelişmeler yaşanmıştır. Uygun boyutta kaliteli malzeme kullanarak yerleştirilen silikonların elle hissedilme olanağı çok düşüktür.

Silikonlar Patlar mı?

Dışardan bir darbe almadığı müddetçe silikonların patlaması pek mümkün değildir. Dışardan alınacak darbelerde ise bıçak gibi sivri bir malzeme ile doğrudan yapılması gerekmektedir. Silikonların patlamasında en önemli sebep ise kullanılan kalitesiz protezler gelmektedir.

Silikon Tek Memeye Takılabilir mi?

Göğüs büyütme ameliyatının sebeplerinden birisi de memelerin eşit büyüklükte olmamasıdır. Meme büyütme ameliyatı öncesi doktorun yapacağı kontrollerde hangi memeye hangi büyüklükte silikon takılacağı veya tek memeye takılıp takılmayacağına karar verilir. Tecrübe olarak konuşmak gerekirse tek memeye takılan silikondan ziyade iki memeye farklı boyutlarda takılan silikonlar göğüs estetiği açısından daha hoş durmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Göğüs büyütme ameliyatı adından da belli olacağı gibi cerrahi bir operasyondur ve hiçbir cerrahi operasyon sonrası hiç iz kalmaması mümkün değildir. Fakat bu izi mümkün olduğunca gizlemek ve belli olmamasını sağlamak bizim görevlerimizden birisidir. Ben bu izleri mümkün olduğunca vücut kıvrımları ile doğal vücut çizgilerine saklamaktayım. Böylelikle dışardan bakan gözün bu izi görmesi zorlaşmaktadır. Anlaşılması için özellikle ameliyat izi araması gerekmektedir. Zaten izler meme altı bölgesinde kaldığı için doğal duruş açısından bir iz belli etmemektedir. Eriyen dikiş kullanıldığından zamanla bu bölgede ki izler vücudun doğal rengini aldığından izlerin gözükmesi neredeyse mümkün değildir.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları Pahalı mıdır?

Estetik ameliyat denilince herkesin aklına önce fiyatları gelir. Meme büyütme ameliyatı fiyatları ne kadardır? Göğüs büyütme pahalı mı? gibi sorular en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Eskiden yapılan ameliyatlar pahalı idi. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ile üretilen malzemelerin fiyatlarının ucuzlaması artık göğüs büyütmek isteyen kişilerin yüzünü güldürür bir hal aldı. Artan rekabet fiyatların ucuzlamasına ve alt gelir grubunda bulunan kişilerin bile estetik yaptırabilmesine olanak sağladı. Meme büyütme ameliyatının tek bir fiyatı bulunmamakta. Ameliyat öncesi doktor ile yapılan kontroller sonrasında yapılacak işlemlere göre bir fiyat çıkarılmaktadır.