Göğüs Küçültme (Reduction Mammoplasty), Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri olmakla beraber aslında estetik değil onarım ameliyatıdır. Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir; kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da artabilir. Göğüs küçültme ameliyatı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

gogus estetiği ankara

Büyüklüğe bağlı sarkık bir meme, kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir, kamburluğa yol açabilir, sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Deri sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda pişikler olabilir, yaralar açılabilir. Günlük fiziksel aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur.

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme, büyük göğüslü bayanların göğüslerini çeşitli yöntemler kullanarak istenilen büyüklüğe getirme işlemidir. Gerek doğuştan gelen sebepler gerekse hamilelik gibi sonradan meydana gelen sebeplerden ötürü vücut orantısını bozan meme görüntüsü olabilir. Meme küçültme ameliyatında amaç simetrinin sağlanabilmesi ve ideal büyüklükte göğüslere sahip olabilmektir. Ayrıca sağlık yönünden kişiyi rahatsız eden problemlerinde giderilmesi diğer bir amacıdır. Ankara meme küçültme ile sorularınız için doktorumuzla görüşme yapabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kolaylaşır. Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Meme başı olması gereken yere taşınır.

meme küçültme ankara

Meme küçültme ameliyatları her zaman izli ameliyatlardır; memenin büyüklük ve sarkıklığına bağlı olarak meme başı etrafında bir iz, bunun altında dikey bir iz ve meme altında yatay bir iz olmaktadır. Meme küçültme ameliyatlarında 3 temel işlem yapılır: Meme başı yukarı taşınır, fazla meme dokusu çıkartılıp şekil verilir ve son olarak fazla deri dokusu çıkartılıp atılır. Kalacak olan izin uzunluğu memenin büyüklüğüne, sarkıklığına ve hastanın cildinin elastikiyetine bağlı olarak değişir. İzlerin tümü zaman içerisinde silikleşir ve zor fark edilir hale gelir. Klasik meme küçültmelerin tümü “ters T” izi ile sonlanır. Bu yöntem hala dünyada en sık kullanılan tekniktir. Aşırı büyük ve sarkık memesi olanlarda, çok kilo verme nedeni ile derinin elastikiyetini kaybettiği hastalarda, ileri yaştaki kişilerde ve aşırı asimetrisi olanlarda bu yöntem uygulanabilir. Ancak izlerin uzunluğu ve belirginliği nedeni ile özellikle genç hastalarda uygun bir teknik değildir.

Vertikal mamoplasti şu anda en güncel meme küçültme ve dikleştirme tekniğidir. Bu yöntemde kalan iz, meme başı çevresinde ve buradan aşağıya inen dikey bir iz şeklindedir. Bu teknikte hem iz kısadır, hem de estetik sonuçlar iyidir. Meme tabanı daha iyi daraltılır, memeler daha dik durur. Ayrıca sonuçların kalıcılığı açısından da diğer yöntemlerden üstündür.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme Küçültme Ameliyatı, genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2,5 - 5 saat sürer. Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Göğüs Küçültme Ameliyatı sonrası medikal sütyen kullanılır. Meme Küçültme ameliyatından sonra 2-3 gün hastanın istirahati uygundur. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrı olması olağandır fakat bu ağrı aşırı değildir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası 1 ay kadar süreyle aşırı ağırlık taşınmamalı kollar fazla zorlanmamalıdır. Ameliyat sonrası ödem ve şişlikler olabilir. Bu şişlik ve ödemler 25-30 gün içerisinde azalacaktır. Göğüs şeklinin son halini alması 6-12 ay sürebilir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası en az 2 ay ağır spor yapılmamalıdır. Hafif yürüyüşler yapmakta sakınca yoktur.

Meme ameliyatı sonrasında 1 ay süreyle sigara içmemek gerekmektedir. Sigara yaraların iyileşmesini geciktirir. Ayrıca damarlarda daraltma yaparak dokuların beslenmesine veya o bölgenin iltihaplanmasına sebep olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatını Hangi Durumlara Tercih Etmeliyiz?

  • Memelerinin büyüklüğü nedeniyle boyun bölgesinde veya sırt ve omuz bölgesinde ağrıları olan kişiler,
  • Memelerinin büyüklüğü nedeniyle meme altında terleme olan, pişik olan ve kötü koku olmasından dolayı rahatsızlık hisseden kişiler,
  • Spor yapmakta zorlanan ve göğüslerinin büyüklüğü nedeniyle fiziksel aktivitesi kısıtlanan kişiler
  • İstediği kıyafetleri giyemeyen ve fiziksel görüntüsünden rahatsız olan kişiler,

Meme Küçültme Ameliyatı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular?

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirmekte Sıkıntı olur mu?

Göğüs Küçültme ameliyatından sonra emzirebilir miyim? sorusu en çok karşılaşılan sorulardan birisidir. Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Ameliyat esnasında süt kanallarının ve süt bezlerinin ellenmediği durumlarda ayrıca meme ucunun bozulmadığı durumlarda emzirme yapılabilir. Genellikle ameliyat olan kişilerin çoğu emzirmekte sıkıntı yaşamamaktadır. Fakat aşırı büyük göğüsleri küçültürken oluşan deformasyon nedeniyle emzirmede sıkıntı yaşayan hastalar bulunmakla birlikte bu durum nadirdir. Bu konuda doktorumuza detaylı sorularınızı sorabilirsiniz.

Göğüs Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Uygulanacak yöntem ve olası kalacak iz konusunda hastaya ayrıntılı bilgi verilir. Meme Küçültme ameliyatı cerrahi bir operasyon olduğundan dolayı memede bir iz mutlaka olacaktır. İzlerin büyüklüğü şekli göğüs küçültme ameliyatında kullanılan tekniklere göre değişmektedir. Ameliyat sonrası ters T, L veya düz bir çizgi şeklinde iz kalabilir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Göğüslerde Ne Kadar Küçülme Olur?

Meme küçültmede amaç hastanın sağlık sorunlarının giderilmesi ve ideal vücut ölçülerine sahip olmasıdır. Göğüs küçültme ameliyatı öncesi doktorunuzla yapacağınız görüşmede memelerin ne kadar küçülmesi gerektiği, şeklinin nasıl olacağı ve nasıl bir iz kalacağı konusunda doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Meme küçültme ameliyatının diğer cerrahi operasyonlardan daha fazla bir riski bulunmamaktadır. Ameliyat öncesi yapılan kontrollerde kişinin değerlerinin normal çıkması önemlidir. Ameliyat sonrasında kişinin ameliyat bölgesini iyi koruması, hijyenine önem göstermesi ve verilen ilaçları düzenli alması gerekmektedir. Kafanıza takılan diğer riskler için göğüs küçültme ameliyatı öncesi doktorunuzla yapacağınız görüşmede sorularınızı sorabilirsiniz.

Göğüs Küçültmek için Ameliyat Dışında Seçenek var mı?

Çok nadir durumlarda liposuction ile göğüslerde bir miktar küçülme sağlanabilir, fakat bu yöntemle yapılan sonuçlar kalıcı olmamaktadır. Ayrıca göğüslerde istenilen seviyede küçültme meydana getirmemektedir. Bu sebeple meme küçültmek için en etkili yöntem göğüs küçültme ameliyatı olmaktır.

Ameliyat Sonrası Ne Kadar Sürede İyileşirim?

Göğüs küçültme ameliyatından sonra genelde hastalar 1 gün içinde (aynı günün akşamı dahil) taburcu edilmektedir. Kişinin 2-3 gün istirahati sonrası ağrıları azalmakta ve 4 günden sonra normal hayatına dönebilmektedir. Göğüslerin tam şeklini alması 6-12 ayı bulabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları Pahalı mıdır?

Estetik ameliyat denilince herkesin aklına önce fiyatları gelir. Meme küçültme ameliyatı fiyatları ne kadardır? Göğüs küçültme pahalı mı? gibi sorular en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Eskiden yapılan ameliyatlar pahalı idi. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ile üretilen malzemelerin fiyatlarının ucuzlaması artık göğüs küçültmek isteyen kişilerin yüzünü güldürür bir hal aldı. Artan rekabet fiyatların ucuzlamasına ve alt gelir grubunda bulunan kişilerin bile estetik yaptırabilmesine olanak sağladı. Meme küçültme ameliyatının tek bir fiyatı bulunmamakta. Ameliyat öncesi doktor ile yapılan kontroller sonrasında yapılacak işlemlere göre bir fiyat çıkarılmaktadır.

Ankara göğüs küçültme, meme küçültme konularında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz. Ankara meme küçültme ameliyatı olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.