göğüs küçültme ameliyatı ankara

Göğüs Küçültme - Meme Küçültme Uygulaması

Meme küçültme uygulaması, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik operasyonlardan biri olmakla beraber aslında estetik değil onarım uygulamasıdır. Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir; kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da artabilir. Daha detaylı bilgi için aşağıdan makalemizi okuyabilirsiniz.

İçindekiler Sık Sorulan Sorular

Büyüklüğe bağlı sarkık bir meme, kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir, kamburluğa yol açabilir, sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Deri sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda pişikler olabilir, yaralar açılabilir. Günlük fiziksel aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur.

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme, büyük göğüslü bayanların göğüslerini çeşitli methodlar kullanarak istenilen büyüklüğe getirme işlemidir. Gerek doğuştan gelen sebepler gerekse hamilelik gibi sonradan meydana gelen sebeplerden ötürü vücut orantısını bozan meme görüntüsü olabilir. Meme küçültme uygulamasında amaç simetrinin sağlanabilmesi ve ideal büyüklükte göğüslere sahip olabilmektir. Ayrıca sağlık yönünden kişiyi rahatsız eden problemlerinde giderilmesi diğer bir amacıdır. Ankara meme küçültme ile sorularınız için doktorumuzla görüşme yapabilirsiniz.

Meme Küçültme Uygulaması Nasıl Yapılır?

Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir operasyon, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kolaylaşır. Estetik meme küçültme uygulamasında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Meme başı olması gereken yere taşınır.

meme küçültme estetiği ankara

Meme küçültme operasyonları her zaman izli operasyonlardır; memenin büyüklük ve sarkıklığına bağlı olarak meme başı etrafında bir iz, bunun altında dikey bir iz ve meme altında yatay bir iz olmaktadır. Meme küçültme operasyonlarında 3 temel işlem yapılır: Meme başı yukarı taşınır, fazla meme dokusu çıkartılıp şekil verilir ve son olarak fazla deri dokusu çıkartılıp atılır. Kalacak olan izin uzunluğu memenin büyüklüğüne, sarkıklığına ve hastanın cildinin elastikiyetine bağlı olarak değişir. İzlerin tümü zaman içerisinde silikleşir ve zor fark edilir hale gelir. Klasik meme küçültmelerin tümü “ters T” izi ile sonlanır. Bu yöntem hala dünyada en sık kullanılan tekniktir. Aşırı büyük ve sarkık memesi olanlarda, çok kilo verme nedeni ile derinin elastikiyetini kaybettiği hastalarda, ileri yaştaki kişilerde ve aşırı asimetrisi olanlarda bu yöntem uygulanabilir. Ancak izlerin uzunluğu ve belirginliği nedeni ile özellikle genç hastalarda uygun bir teknik değildir.

Vertikal mamoplasti şu anda en güncel meme küçültme ve dikleştirme tekniğidir. Bu yöntemde kalan iz, meme başı çevresinde ve buradan aşağıya inen dikey bir iz şeklindedir. Bu teknikte hem iz kısadır, hem de estetik sonuçlar iyidir. Meme tabanı daha iyi daraltılır, memeler daha dik durur. Ayrıca sonuçların kalıcılığı açısından da diğer yöntemlerden üstündür.

İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

Göğüs Küçültme Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme Küçültme Uygulaması, genel anestezi ile hastane koşullarında operasyonhanede yapılır. Operasyon 2,5 - 5 saat sürer. Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Göğüs Küçültme Uygulaması sonrası medikal sütyen kullanılır. Meme Küçültme uygulamasından sonra 2-3 gün hastanın istirahati uygundur. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Meme küçültme uygulaması sonrası ağrı olması olağandır fakat bu ağrı aşırı değildir. Göğüs küçültme uygulaması sonrası 1 ay kadar süreyle aşırı ağırlık taşınmamalı kollar fazla zorlanmamalıdır. Operasyon sonrası ödem ve şişlikler olabilir. Bu şişlik ve ödemler 25-30 gün içerisinde azalacaktır. Göğüs şeklinin son halini alması 6-12 ay sürebilir. Göğüs küçültme uygulaması sonrası en az 2 ay ağır spor yapılmamalıdır. Hafif yürüyüşler yapmakta sakınca yoktur.

Meme uygulaması sonrasında 1 ay süreyle sigara içmemek gerekmektedir. Sigara yaraların iyileşmesini geciktirir. Ayrıca damarlarda daraltma yaparak dokuların beslenmesine veya o bölgenin iltihaplanmasına sebep olabilir.

İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

Meme Küçültme Uygulamasını Hangi Durumlara Tercih Etmeliyiz?

 • Memelerinin büyüklüğü nedeniyle boyun bölgesinde veya sırt ve omuz bölgesinde ağrıları olan kişiler,
 • Memelerinin büyüklüğü nedeniyle meme altında terleme olan, pişik olan ve kötü koku olmasından dolayı rahatsızlık hisseden kişiler,
 • Spor yapmakta zorlanan ve göğüslerinin büyüklüğü nedeniyle fiziksel aktivitesi kısıtlanan kişiler
 • İstediği kıyafetleri giyemeyen ve fiziksel görüntüsünden rahatsız olan kişiler,
İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

Meme Küçültme Uygulaması İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular?

Meme Küçültme Uygulamasından Sonra Emzirmekte Sıkıntı olur mu?

Göğüs Küçültme uygulamasından sonra emzirebilir miyim? sorusu en çok karşılaşılan sorulardan birisidir. Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Operasyon esnasında süt kanallarının ve süt bezlerinin ellenmediği durumlarda ayrıca meme ucunun bozulmadığı durumlarda emzirme yapılabilir. Genellikle operasyon olan kişilerin çoğu emzirmekte sıkıntı yaşamamaktadır. Fakat aşırı büyük göğüsleri küçültürken oluşan deformasyon nedeniyle emzirmede sıkıntı yaşayan hastalar bulunmakla birlikte bu durum nadirdir. Bu konuda doktorumuza detaylı sorularınızı sorabilirsiniz.

Göğüs Küçültme Uygulamasından Sonra İz Kalır mı?

Uygulanacak yöntem ve olası kalacak iz konusunda hastaya ayrıntılı bilgi verilir. Meme Küçültme uygulaması cerrahi bir operasyon olduğundan dolayı memede bir iz mutlaka olacaktır. İzlerin büyüklüğü şekli göğüs küçültme uygulamasında kullanılan tekniklere göre değişmektedir. Operasyon sonrası ters T, L veya düz bir çizgi şeklinde iz kalabilir.

İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

Meme Küçültme Uygulamasından Sonra Göğüslerde Ne Kadar Küçülme Olur?

Meme küçültmede amaç hastanın sağlık sorunlarının giderilmesi ve ideal vücut ölçülerine sahip olmasıdır. Göğüs küçültme uygulaması öncesi doktorunuzla yapacağınız görüşmede memelerin ne kadar küçülmesi gerektiği, şeklinin nasıl olacağı ve nasıl bir iz kalacağı konusunda doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir.

Meme Küçültme Uygulamasının Riskleri Var Mıdır?

Meme küçültme uygulamasının diğer cerrahi operasyonlardan daha fazla bir riski bulunmamaktadır. Operasyon öncesi yapılan kontrollerde kişinin değerlerinin normal çıkması önemlidir. Operasyon sonrasında kişinin operasyon bölgesini iyi koruması, hijyenine önem göstermesi ve verilen ilaçları düzenli alması gerekmektedir. Kafanıza takılan diğer riskler için göğüs küçültme uygulaması öncesi doktorunuzla yapacağınız görüşmede sorularınızı sorabilirsiniz.

İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

Göğüs Küçültmek için Operasyon Dışında Seçenek var mı?

Çok nadir durumlarda liposuction ile göğüslerde bir miktar küçülme sağlanabilir, fakat bu yöntemle yapılan sonuçlar kalıcı olmamaktadır. Ayrıca göğüslerde istenilen seviyede küçültme meydana getirmemektedir. Bu sebeple meme küçültmek için en etkili yöntem göğüs küçültme uygulaması olmaktır.

Operasyon Sonrası Ne Kadar Sürede İyileşirim?

Göğüs küçültme uygulamasından sonra genelde hastalar 1 gün içinde (aynı günün akşamı dahil) taburcu edilmektedir. Kişinin 2-3 gün istirahati sonrası ağrıları azalmakta ve 4 günden sonra normal hayatına dönebilmektedir. Göğüslerin tam şeklini alması 6-12 ayı bulabilmektedir.

Meme Küçültme Uygulaması Fiyatları Pahalı mıdır?

Estetik operasyon denilince herkesin aklına önce fiyatları gelir. Meme küçültme uygulaması fiyatları ne kadardır? Göğüs küçültme pahalı mı? gibi sorular en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Eskiden yapılan operasyonlar pahalı idi. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ile üretilen malzemelerin fiyatlarının ucuzlaması artık göğüs küçültmek isteyen kişilerin yüzünü güldürür bir hal aldı. Artan rekabet fiyatların ucuzlamasına ve alt gelir grubunda bulunan kişilerin bile estetik yaptırabilmesine olanak sağladı. Meme küçültme uygulamasının tek bir fiyatı bulunmamakta. Operasyon öncesi doktor ile yapılan kontroller sonrasında yapılacak işlemlere göre bir fiyat çıkarılmaktadır.

Ankara göğüs küçültme, meme küçültme konularında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz. Ankara meme küçültme uygulaması olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

Meme (Göğüs) Küçültme sonrası his kaybı olur mu?

Meme estetiği operasyonlarında ilk başlarda yapılan ameliyatın boyutuna göre kısmen meme başında ve memenin etrafındaki cilt dokusunda geçici hissizlik olabilir. Bu his kaybı aylar içinde giderek düzelir. Ancak hissin geri gelmesi yaklaşık olarak 1 yıl sürer

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatında Kanser Riski Var mı?

Meme küçültme ameliyatı kanser riskine yol açmaz. Aksine meme kanserine sebep olacak dokular, bu ameliyatla azaltıldığı için kanser riski de azalır. Fakat ailesinde meme kanseri olan veya kendisinde meme kanseri gelişme riski olan hastalarda ameliyat öncesi yapılan bazı tetkikler ile tanısı konmamış bir kanser ihtimali ortadan kaldırılmalıdır. Eğer hasta dilerse ameliyat ile uzaklaştırılan meme dokusu patolojik incelemeye gönderilebilir.

İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

Küçültme sonrası memelerim yeniden büyür mü?

Meme küçültme ameliyatı sonrası, göğüslerde hiçbir zaman eskisi kadar büyüme olmaz. Ancak aşırı kilo alıp verme, zamanla yaşlanma, gebelik, hormonal değişimler, ve kullanılan ilaçlar gibi nedenlere bağlı olarak meme hacminde ve diriliğinde azalma yaşanabilir. Ayrıca bütün bu durumlar kişinin deri yapısı ile de ilişkilidir.

Göğüs (Meme) küçültme kaç yaşında yapılır?

Her yaşta meme büyüklüğü şikayeti ile meme küçültmek için başvuran hastalar mevcuttur. Ancak istisnai durumlar hariç vücut gelişiminin tamamlanması açısından 18 yaşın doldurulması gerekir. Genç kızlarda erken yaşta çok büyük memelere sahip olmanın özellikle omurga gelişimi için sakıncalı olduğu istisnai durumlarda ise 16 yaşı doldurduğunda aile izni ile ameliyat yapılabilir.

İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

Göğüs (Meme) Küçültme Sadece Liposuction ile Yapılabilir mi?

Bazı durumlarda sadece liposuction ile meme küçültme işlemi yapılabilir. Liposuction'ın daha kısa , daha az invaziv bir prosedür olması, memede neredeyse fark edilmeyen yara izleri ve kalıcı sonuçlar sağlaması gibi artı yönleri vardır. En iyi adaylar memesinde sarkma olmayan, meme boyutunda hafiften orta dereceye kadar küçültmeye ihtiyaç duyan ve fazla meme boyutunun çoğunlukla aşırı yağ dokusuna bağlı olduğu kişilerdir. Bu tip memeler genelde genç yaşta olan, henüz gebelik yaşamamış bayanlarda görülür. Liposuction işlemi ile memenizdeki bu gerginlik azaltılabilir. Dikkat edilmesi gereken husus liposuction miktarında aşırıya kaçıp memelerin sarkmasına neden olmamaktır. Ancak sarkmış, asimetrik göğüsleriniz, gergin cildiniz veya çıkarılması gereken daha önemli miktarda doku varsa, meme küçültme ameliyatını tercih etmek size fayda sağlayabilir.

İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

Göğüsler Neden Normalden Fazla Büyür?

 • Bireyin negatif diyet alışkanlıkları.
 • Kullanılan ilaçlara nedeniyle
 • Çocukluk döneminden itibaren, dengesiz, sağlıksız ve hızlı beslenme gibi nedenlere bağlı olarak vücutta yaşanan hormonal değişimler göğüslerin normalden fazla büyümesine sebep olmaktadır.
 • Genetik faktörler
 • Aşırı kilo alıp verme nedeniyle, göğüslerde büyüme ve sarkma.
 • Gebelikte kilo değişimleri ve sonrasında emzirme nedeniyle sarkma

Göğüs (Meme) Küçültme ve Dikleştirme Birlikte Yaptırabilir mi?

Göğüs (meme) küçültme işlemi yapılırken derinin fazla kısmı ve fazla meme dokusunun alınması memelerdeki sarkmaları azaltır, dolayısıyla meme implantlarına gerek kalmadan memenin doğal bir şekilde dikleşmesini ve diri durmasını sağlar.

İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

Meme Küçültme Sonrası Ne Tür Spesifik Komplikasyonlar Gelişebilir?

Meme küçültme işlemi sonrasında nadiren de olsa aşağıdaki komplikasyonların gelişme olasılığı mevcuttur:

 • Memenin içinde yumru veya şişlik oluşması
 • Memenin dış kısmında uyuşukluk veya kalıcı ağrı
 • Areola ve meme başı dahil cilt kaybı
 • Omuzlarda sertlik
 • Meme ve meme ucu hissinin değişmesi
 • Göğüslerde düzensiz şekil: Hafif yamuk, pütürlü veya düzensiz meme uçları olma ihtimalleri vardır.
 • Emzirme yeteneğinde eskiye nispeten azalma
 • Meme küçültme ameliyatı öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

  Meme küçültme ameliyatı, büyük memesi olan kadınların daha düzgün ve estetik bir görünüm elde etmek için yaptıkları bir ameliyattır. Bu ameliyat öncesinde, hasta mutlaka bir doktor veya plastik cerrahla görüşmelidir. Doktor, hastanın sağlık durumunu değerlendirerek ameliyatın uygun olup olmadığını ve risklerini tartışacaktır. Ayrıca, doktor hastanın beklentilerini karşılayacak bir plan oluşturacaktır.

  Meme küçültme ameliyatı sonrası korse kullanabilir miyim?

  Meme küçültme ameliyatından sonra, cerrahların çoğu hastaların dar bir korse giymesini önerir. Bu, ameliyattan sonraki şişmeyi azaltmak ve memesinin doğru bir şekilde yerleşmesini sağlamak için yararlıdır. Ancak, her hasta için en uygun olan korse türü ve kullanma süresi doktor tarafından belirlenecektir. Bu nedenle, ameliyattan sonra korse kullanımı konusunda doktorunuzdan tavsiye almalısınız.


  İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

  Meme küçültme sonrası doğum yaparsam göğüslerim eski haline gelir mi?

  Meme küçültme ameliyatından sonra, doğum yapma durumu göğüslerin eski haline dönmesine neden olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde, göğüslerdeki hormon değişiklikleri ve süt üretimi göğüslerin büyümesine neden olabilir. Bu nedenle, doğum yapma durumu göğüslerin eski haline dönmesine neden olabilir. Ancak, bu durum her hasta için geçerli olmayabilir ve doktorunuzla konuşarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Meme küçültme ameliyatı sonrası ne kadar zamanda günlük işlerime dönebilirim?

  Meme küçültme ameliyatından sonra, hastaların çoğu birkaç gün içinde hafif işlerine dönebilirler. Ancak, daha yoğun ve fiziksel olarak zorlayıcı işler için daha uzun bir süre beklemek gerekebilir. Bu, her hasta için değişebilir ve doktorunuzla konuşarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Genel olarak, ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içinde fiziksel aktiviteleri sınırlandırmak ve doktorunuzun talimatlarına uymak önemlidir.


İçindekiler bölümüne dönmek için tıklayınız.

Göğüs estetiğiyle ilgileniyorsanız Göğüs büyütme estetiği , Meme onarımı ve Göğüs dikleştirme makalelerimizide okuyabilirsiniz.