Trombositten Zengin Plazma (Platelet Rich Plasma)

Kanda pıhtılaşmadan sorumlu olan trombositlerin içlerinde çeşitli büyüme faktörleri mevcuttur. Bu büyüme faktörleri doku büyümesini tetikler ve yara iyileşme sürecini hızlandırır. Son yıllarda, trombositlerin içerisindeki büyüme faktörleri saflaştırılmış ve tıbbın çeşitli alanlarında, özellikle yara iyileşmesini hızlandırmak amacı ile kullanılmaya başlanılmıştır.

ankara prp tedavisi

Büyüme faktörlerinin dokular üzerindeki yenileyici etkileri dikkate alınarak PRP (platelet rich plazma-trombositten zengin plazma) uygulamaları başlatılmıştır. PRP uygulamasında kandaki trombositler yoğunlaştırılır ve hedeflenen bölgeye enjekte edilir. Burada amaç trombositlerin içerdiği büyüme faktörlerini ve yara iyileşmesini hızlandıran çeşitli kimyasal maddeleri yoğun bir şekilde dokulara uygulamak, yıpranmış dokuların kendini yenilemesini hızlandırmaktır.

PRP uygulaması ofis şartlarında gerçekleştirilir. Hastanın kanı alınır, kan özel bir tüpe aktarılarak santrifüj edilir. Bu işlem, kanın plazması ile hücresel kısmının ayrışmasını sağlar. Başka bir deyişle, tüpün alt kısmında kanın kırmızı kısmı, üstünde ise sarı-beyaz, saydam kısmı kalır. İki sıvının birleşme yerinde yoğun trombosit bulunur. Yaklaşık 1-2 cc’lik bu kısım, küçük enjektörler ve ince iğnelerle cilt içerisine uygulanır. Estetik uygulamalar tüm yüze, boyuna ve dekolte bölgesine yapılır. Ayrıca yıpranmış ellerde el sırtına da uygulama yapılır. Ciltte yaşlanma ile oluşmuş sorunları azaltır, kırışıklıklar, lekeler, deri çatlakları PRP uygulamaları ile belirgin düzelme gösterir. Cilt gerginleşir, nemlenir, tazelenir ve parlaklık kazanır. İncelmiş ve yıpranmış deri eski kalitesini kazanır.