meme onarımı ameliyatı kanser sonrası

Meme Onarımı nedir? Nasıl yapılır? sorularına cevapları makalemizde bulabilirsiniz.

İçindekiler

Meme Onarımı nedir ve nasıl yapılır?

Kadınların dış görünüşlerinde hem görsel hem fiziksel olarak ön plana çıkan ve en önemli organları arasında memeleri bulunmaktadır. Günümüzde sık sık birçok kadının karşılaştığı hastalıkların başında meme kanseri bulunmaktadır. Meme kanserine yakalanan birçok hastanın meme onarımı ve meme operasyonu uygulaması büyük önem kazanmaktadır. Meme kaybı birçok kadının hem psikolojik hem fiziksel hem de sosyal açıdan travma yaşamalarına sebep olmaktadır.

Unutmamak gerekir ki herhangi bir organ kaybı insanlar için büyük travmalara sebep olmaktadır. Herhangi bir organını kaybetmiş kişiler psikolojik olarak yıkılmalara neden olacağı gibi çevresi açısından beğenilmeyeceğini ve istenilmeyeceğini düşünmeden duramayacaktır. Bundan dolayı meme onarımı operasyonu insanlar açısından büyük önem kazanmasının yanı sıra birçok kişinin kurtarıcı operasyonu arasında yerini almaktadır.

Meme Onarımı Nedir? Ankara’da Meme Onarımı Yaptıracaklara Tavsiyeler

Meme Onarımı (Meme Rekonstrüksiyonu), tümör ya da herhangi bir hastalıktan kişilerin memesinin alınmasından sonra muhakkak plastik cerrah tarafından uygulanması gereken önemli ve başarılı ameliyatlar arasında bulunmaktadır. Günümüzde her geçen gün tıp gelişmeye devam etmesiyle beraber arttık çok rahat cerrahlar hastalarına doğal meme operasyonunu uygulamaya başlamış bulunmaktadırlar. Böylelikle kişiler için psikolojik açıdan önemli olarak birçok kişi için meme onarımı kurtarıcı unsurlar arasında yerini almış bulunmaktadır.

Meme onarımı sayesinde artık günümüzde kadınlar hayatlarına devam ederek herhangi bir eksiklik hissetmeyecektir. Böylelikle meme onarımı operasyonu geçirmiş olan kişiler hem psikolojik açıdan hem de sosyal açıdan kendileriyle barışık bir hale gelerek ön plana çıkmayı başaracaklardır. Böylelikle meme onarımı operasyonu rekonstrüksiyon yani onarım amaçlı yapılan operasyon olarak birçok kadın için olağanüstü bir şekilde yürütülmektedir.

Meme Onarımı Hakkında Önemli Unsurlar

Tümör ya da herhangi bir sebepten dolayı memesi alınan kişiler için meme onarımı operasyonu hastanın kendi dokusundan alınan parçalar sayesinde ya da meme protezleri sayesinde meme dokusu oluşturmak için cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Ancak bu iki yöntem arasından hangisinin yapılacağına dair belirli kriterler doğrultusunda karar verilmesi gerekmektedir. Ancak bu kararı hastanın kendisi vermesi gerekmektedir. Buna göre ya meme protezi ya da hastanın kendi dokusundan alınan parçalar doğrultusunda meme onarımı operasyonunun gerçekleşmesi sağlanacaktır.

Ancak bazı istisna durumlar da hastanın kas dokusunun ve cilt dokusunun yetersiz olması durumlarında meme protezi değil hastanın kendi dokusu ile operasyon gerçekleştirme işlemleri başlatılması gerekmektedir.

Hangi operasyonun gerçekleşeceğini etkileyen unsurlar şunlardır;

  • Hangi operasyonun uygulanacağına dair en önemli unsur hastanın yaşı olmaktadır.
  • Hastalık durumunun ne derecede olduğu,
  • Hastanın radyoterapi görmesi ya da görmemesi,
  • Meme orantısı,
  • Hastanın kilo ve boyu dikkate alınarak hangi operasyonun uygulanacağına ve uygulanacak operasyonun ne zaman yapılacağına dair konular göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Meme Onarımı Nasıl Yapılır?

Meme onarımı operasyonu için farklı teknikler bulunmaktadır. Bu durumda cerrah ile hasta karşılıklı olarak konuşarak hangi yöntemin uygulanacağına dair karar verilmektedir. Meme onarımı tekniklerini şu şekilde açıklayabiliriz;

Deri Genişletilmesi: En sık karşılaşılan ve en çok kullanılan teknikler arasında deri genişletilmesi bulunmaktadır. Bu teknik doğrultusunda deri genişletildikten sonra protez yerleştirilmesi ön görülmektedir.

Mastektomi: Meme alınma ameliyatı ile karşı karşıya kalan kişiler için meme derisinin ve göğüs duvarının genişletilmesi amacıyla dokuya genişletici yerleştirilmektedir. Bu genişleticinin yerleştirilmesinden hafta ya da aylar sonra cerrah tarafından tuzlu su enjekte edilmesinin ardından doku genişletici şişirilmesi gerekmektedir. Böylelikle ikinci ameliyat ile bu doku genişletici çıkarılır ve yerine kalıcı protez yerleştirilmesi önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Ancak meme ucu daha sonra yapılması gerekecektir. Ancak bazı durumlarda hastalar için doku genişleticiye gerek kalmadan mastektomi yapılırken kalıcı protez yerleştirilme ihtimali bulunmaktadır.

Flep (Kendi Dokusundan) Rekonstrüksiyonu: Meme protezi istemeyen kişilerin diğer yöntemleri arasında ise Flep rekonstrüksiyonu bulunmaktadır. Flep rekonstrüksiyonu, hastanın vücudunun herhangi bir bölümünden doku alınmasıyla beraber meme yapılması durumudur.

Ancak bilmeniz gerekir ki Flep rekonstrüksiyonu yöntemini kullanan kişiler de hem dokunun alındığı yerde hem de memenin yapıldığı yerde iz kalma riski bulunmaktadır. Aynı zamanda flep rekonstrüksiyonu meme protezine oranla çok daha geç iyileşmektedir. Ancak kendi dokunuz ile yapılan meme rekonstrüksiyonu daha doğal sonuç almanız için sizlere olanak sağlamaktadır.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Meme Onarımı İçin Kimler Uygundur?

Mastektomi yapılan hastalar için genellikle meme onarımı operasyonu gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Mastektomi günümüzde ki kadınlarda tümör ya da herhangi bir sebepten dolayı memelerinin alınması işlemi olmaktadır. Bu durumda meme onarımı yapılarak insanların hem psikolojik hem de sosyal açıdan rahatlamaları sağlanmaktadır. Meme onarım operasyonu mastektomi yapılırken dahi gerçekleştirileceği gibi bazı durumlarda ise ameliyat için beklemeleri önerilmektedir.

Unutmamanız gerekir ki meme onarım operasyonu çok seanslı ameliyat olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle 1 yıla yakın olarak cerrahi işlemler devam etmektedir. Ancak ilk ameliyat her ne kadar ağrılı olsa da sonra ki işlemler de ameliyat hem daha kısa süre içerisinde tamamlanacak hem de ağrınız daha az olacaktır.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Meme Onarımı Ameliyatı Riskli midir? Meme Onarımı Yaptırmanın Zararı Var mıdır?

En çok merak edilen sorular arasında Meme onarımı ameliyatı riskli midir? Sorusu bulunmaktadır. Kanser sebebiyle meme alımı operasyonu uygulanan her kadın için meme onarımı (meme rekonstrüksiyonu) uygun olmaktadır. Tabii ki de her ameliyatta olduğu gibi meme onarım ameliyatından sonra da herhangi bir problem ile karşılaşma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu problemler nadir de olsa kanama, sıvı toplanması, anestezi sorunları görülme ihtimali bulunmaktadır.

Ancak hastanın günlük yaşantısı da bu problemleri tetikleme ihtimali bulunmaktadır. Örneğin hasta sigara kullanıyor ise yarasının daha geç iyileşmesi, bozulması ya da iz kalması gibi problemlere sebep olacağını unutmaması gerekmektedir. Bu gibi problemler ile karşılaşan kişiler için ikinci bir ameliyat söz konusu olabilmektedir. Aynı zaman da eğer protez konulacak ise enfeksiyon olma riski de bulunmaktadır. Bu durumda ise protezin çıkarılması ve daha sonra tekrardan konulması gerekecektir. Bilmelisiniz ki her ameliyatın bir riski bulunmaktadır. Günümüzde tıp ve teknolojinin gelişimiyle birlikte bu oluşabilecek riskleri en aza indirgemek söz konusu olmaktadır.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Göğüs estetiğiyle ilgileniyorsanız Göğüs büyütme estetiği , Göğüs dikleştirme ve Göğüs küçültme uygulaması makalelerimizide okuyabilirsiniz.