Liposuction (vakumla yağ aldırma) nedir? sorusu ile merak ettiklerinizi makalemizde bulabilirsiniz.

Son dönemlerin en sık kullanılan uygulamalarından biri olan vakumla yağ aldırma tekniği obezite gibi yoğun kilo problemi olmayan kişilere uygulanmaktadır. Vücutta fazla olan yağ dokusunun vakum yardımı ile vücuttan arındırılması için kullanılan bu tektik tıp dilinde liposuction olarak isimlendirilmektedir. Estetik operasyonlardan biri olan liposuction geçmişten günümüze geliştirilerek uygulanmaya devam etmektedir. Uygulama halk arasında bir zayıflama yöntemi olarak ifade edilse de bu doğru değildir. Uygulama yalnızca bölgesel yağlanma problemi olan kişilere uygulanarak, bölgesel inceltme amaçlanmaktadır. Vücut hatlarının ortaya çıkmasına yardımcı olmak amacıyla kalça, basen, karın ve bel bölgesine uygulanabilmektedir. Uygulamanın amacı yalnızca bölgesel incelmenin sağlanabilmesidir. Kilo problemi olan kişilere uygulanan bir yöntem olmamakla birlikte uzman kontrolünde tedavi şekline karar verilmektedir. 1980 yılından bu yana farklı cihazlar ve teknikler yardımıyla uygulamanın şekli geliştirilmiştir. Risk faktörünün bulunmaması sebebiyle birçok kişinin korkmadan operasyon geçirdiği bir incelme tekniğidir.

ankara liposuction yağ aldırma

Liposuction İşlemi Nasıl Uygulanmaktadır? Ankara’da Liposuction Yaptırmak İsteyenlere Tavsiyeler

İşlem kanüller ve negatif basınç sağlayan cihazlar yardımı ile yapılmaktadır. Bu cihazlar deri altında ki yağın emilerek bölgenin incelmesine olanak sağlamaktadır. Yağın emilmesine olanak sağlayan 2-3 mm.lik kesiler açılmaktadır. Açılan kesilerin büyük bir işlevi olduğu gibi işlem sırasında özel şırıngalarda kullanılabilmektedir. Liposuction tedavisinin yapılma şekli bireyin yağlanma şekli, normal kilosu ve deri kalınlığı ile doğrudan alakalı olan bir durumdur. Kilo ve sarkma problemleri bu süreçte oldukça önemlidir. Sarkma olan veya yumuşak derilerde operasyonun kesin sonuç vermeyeceği bilinmektedir. Bu bölgelerde herhangi bir işlem uygulanması gerçekleştirilmemektedir. Deri altında açılan küçük kesiler halinde vakumla yağın çekilmesi işlemidir. İşlemin ne şekilde yapılacağına öncesinde yapılan testler doğrultusunda karar verilmektedir. İşlem öncesinde kan sulandırmaya yardımcı olan herhangi bir ilacın alınmaması hayati önem taşımaktadır. Operasyonu olumsuz yönde etkileyecek durumlar ile karşılaşılmaması adına uzman doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır.

Liposuction İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Liposuction uygulamasının ne şekilde ve kimlere yapılacağı uzman doktorlar tarafından kişi muayenesi yapıldıktan sonra belirlenmektedir. Birçok kişinin bölgesel incelme ve vücut hatlarını belirginleştirmek için başvurduğu yöntemin birbirinden farklı çeşitleri mevcuttur. Günümüz teknolojisine bağlı olarak gelişen cihazlar yardımıyla bu yöntem çok daha kolay ve zahmetsiz hale getirilmiştir. Uzman doktorun gerekli incelemeleri yapması sonucunda verdiği kararlar ile uygulama kısa süre içerisinde tamamlanabilmektedir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan, yeni doğum yapmamış olan kişilere uygulanabilen bir yöntemdir. Kalp hastaları veya diyabet hastalarında gerekli tedavi öncesinde testler yapılmaktadır. Kullanılacak olan ilaçlar ve kişinin sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiye ulaşıldıktan sonra operasyon ile ilgili karar verilmektedir. Operasyonun uygulanabilmesinde etkili olan bir diğer unsur işe yaş gruplarıdır. Çok genç yaştaki hastalara uygulanması tavsiye edilmemekle birlikte, yaşlı olan kişilere tedavinin uygulanma olasılığı tamamen sağlık durumu ile alakalıdır.

ankara yağ alma liposakşın

Vakumla Yağ Aldırma (Liposuction) Her Zaman Kesin Sonuç Verir mi?

Uygulama sonrasında sonuçlar genel olarak olumludur. Fakat operasyonu geçiren kişinin sonraki süreçteki yaşam şekli oldukça önemlidir. Liposuction operasyonu sonrasında yağlanmaya sebebiyet verecek besinlerin tüketilmesi, egzersiz yapılmaması ve kilo alımlarında tedavi kesin bir sonuç olmamaktadır. Vakumla yağ aldırma operasyon sonrasında kişinin kendi sağlığına özen göstererek spor yapması önerilmektedir. Bu durumla ilgili operasyonu yapan uzman doktor kişiye hangi yolu izlemesi gerektiği ile ilgili detaylı bilgi vermektedir. Yapılan işlem sonrasında kişi beslenmesine dikkat ederse bölgede yağlanma durumu ile karşılaşılma olasılığı oldukça düşüktür, fakat aksi durumda liposuction kalıcı bir çözüm olmayacaktır.

Liposuction İşleminin Zararı Var Mıdır?

Günümüzde liposuction en sık kullanılan bölgesel incelme operasyonunun başında gelmektedir. Estetik bir operasyon olmasına bağlı olarak birçok kişinin kafasında soru işareti olsa da risk faktörleri mevcut değildir. Doğru testler ve bireyin doğru ifadeleri ile birlikte olumlu sonuçlar alınmaktadır. Diğer estetik operasyonlar ile karşılaştırıldığında risk durumu en az olan yöntem olduğu söylenmektedir. Kolay bir işlem olması sebebiyle birçok kişinin yaptırmaktan çekinmediği bilinmektedir. Liposuction, aşırı kilolu insanların zayıflama aracı olarak gördüğü bir uygulama olsa da, kilolu kişilere uygulama yapılmamaktadır. Doğru hastalarda kesin sonuçlar alınmasına olanak sağlamaktadır. Zararlı bir işlem olmayan uygulama yalnızca istenilen sonuca ulaşılamamasına neden olabilmektedir. Bu durum hasta ile alakalı olduğundan herhangi bir riski bulunmamaktadır. İşlemin basit olmasıyla alakalı olarak kişinin operasyondan sonra hastaneden çıkmasına izin verilmektedir. Birçok kişinin aynı gün hastaneden çıkmasına izin verilirken alınan yağ oranı hastayı doğrudan etkileyebileceği için hastanede kalma süresi değişebilmektedir. Alınan yağ oranının fazla olması durumunda 1-2 gün hastanede kontrol altında olunması tavsiye edilmektedir.

ankara liposuction

Liposuction Sonrasında İyileşme Süreci

Liposuction operasyonu yapıldıktan sonra ki süreç kişinin hayatını doğrudan etkilemektedir. Her ne kadar küçük bir operasyon dahi olsa gerekli olan adımların eksizsiz olarak yerine getirilmesi sonuçların olumlu olması acısından önem arz etmektedir. Liposuction sonrasında kişilere takması önerilen korseler bulunmaktadır. Bu korseler tamamen yapılan operasyon ile birlikte alınan yağ oranına bağlı olarak belirlenir. Korsenin takılması iyileşme sürecini hızlandırdığı gibi bölgede oluşabilecek sarkmalarında önüne geçmektedir. Korse 4 ila 8 hafta arasında kullanılmaktadır. Kaç hafta kullanılacağı yine uzman doktor tarafından belirlenmektedir. Bu süreçte ödem ve morlukların görülmesi olağan bir durumdur. Yapılan operasyondan bir hafta sonra kişinin dikişleri alınmaktadır. Bu süreçten sonra 3 hafta içerisinde uzman doktorun durumu kontrol etmesi gerekmektedir. İyileşme sürecinde kişinin ağır işler yapması önerilmemektedir. Ortalama 1 ay sonrasında operasyonu geçiren birey günlük yaşantısına devam edebilir. Operasyon sonrası ilk günlerde kişinin kendini yorgun hissetmesi ve bölgesel olarak uyuşukluk hissi yaşaması olağan bir durumdur. Özellikle bir haftadan sonra morluklar, ödemler ve uyuşukluk hissi tamamen ortadan kaybolmaktadır.

Liposuction (Vakumla Yağ Aldırma) Operasyonu Fiyatı Ne Kadardır?

Ankara’da Liposuction operasyonu fiyatı diğer illerden çok farklılık göstermemektedir. Fakat liposuction konusunda sabit bir fiyat vermek mümkün değildir. Estetik doktoru ile yapılan ön görüşmede hasta kendi isteklerini belirtecek, estetik cerrah bunlara dayanarak estetik operasyonu belirleyecek ve buna göre bir fiyat ortaya çıkacaktır. Liposuction operasyonu fiyatı deyince öyle hemen gözünüz korkmasın. Operasyon sonrası ortaya çıkan görüntü eminiz ki içinizi çok rahatlatacaktır.