Kulak Estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

Kulak Estetiği nedir? Kimlere Uygulanabilir? sorularına cevapları makalemizde bulabilirsiniz.

kepçe kulak ameliyatı

Kulak estetiğinin günümüzde en çok bilinen adı kepçe kulak estetiği olarak ön plana çıkmaktadır. Kulak estetiği ameliyatı, belirgin ve dikkat çeken kulakların görünümünü değiştirme amacıyla yapılmaktadır. Aynı zamanda kulağında çeşitli şekil bozukluğu meydana gelen kulakları düzeltmek amacıyla uygulanan operasyon olarak bilinmektedir. Kulak estetiği operasyonu yetişkin kişilerde uygulanabileceği gibi 6 yaşını dolduran çocuklar üzerinde de gerçekleştirme fırsatını elde edebilirsiniz.

Çocuğunun kulak görünümü ile ilgili problem yaşayan aile bireyleri unutmamalıdır ki, çocuklarının gelişim ve büyüme süreçleri yaşında tamamlanmasının ardından kulak estetiği operasyonunu gerçekleştirme fırsatını yakalayabilmektedir. Böylelikle erken dönemlerde tedbirin alınması çocuğun okul döneminde yaşayabileceği psikolojik ve çevresel sorunlar ile karşılaşmaması sağlanacaktır.

Aynı zamanda yaralanma gibi sebeplere bağlı olarak kulakların hasar görmesi sonucunda da en ideal yöntemler arasında bulunmaktadır. Sağlıklı olan kişiler bu operasyonu gerçekleştirme fırsatını bulabilmektedir.

Kulak Estetiğine Uygun Adaylar Kimlerdir?

 1. Kulakların ön tarafa açılı olması yani kepçe kulak görünümüne sahip olan kişiler genellikle kulak estetiği operasyonu ile kulakların düzeltilmesini arz etmektedir.
 2. Küçük ya da büyük kulağa sahip olan kişiler de bu operasyondan faydalanabilmektedir.
 3. Anormal kıkırdak biçimine sahip olan kulak modeline sahip olan kişiler,
 4. Herhangi bir sebepten dolayı yaralanma ile sonuçlanan ve kulaklarında şekil bozukluğu meydana gelen kişiler

Kulak estetiğine uygun adaylar olarak görülmektedir. Bu süreçte kullanılan kimyasal ya da bitkisel ilaçları doktorunuz ile paylaşmanız önerilmektedir. Operasyon sonucunda bu ilaçların kanamayı arttırma riski bulunmasından dolayı muayene esnasında kesinlikle bu hususları doktorunuz ile paylaşmalısınız. Böylelikle daha sağlıklı ve güzel görünümlü kulaklara sahip olma fırsatını elde edebilirsiniz.

Kulak Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak estetiğine uygun olan adayların ameliyattan önce dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Cerrahi işlemler sırasında herhangi bir kanama bozukluğuna dair sorun yaşayan kişiler kulak estetiği ameliyatı öncesinde de muhakkak doktoruna bu konu hakkında bilgi vermesi gerekmektedir.
 • Ameliyattan önce muhakkak kanınızı sulandıracak aspirin, vişne, kiraz ya da E vitamini gibi ürünleri kullanmayı bırakmanız önerilmektedir. Genellikle doktorunuz tarafından sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Böylelikle ameliyat öncesinde dikkat etmeniz gereken hususları belirleyerek ameliyata uygun olup olmadığınıza dair ve ameliyat sonrası gerçekleşecek öngörüleri belirleyebilmeniz açısından doktorunuz sizlere açıklayacaktır.

Kulak Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kulak estetiği küçük yaşlarda ki çocuklar için genel anestezi altında yapılması uygun olmaktadır. Ancak erişkin kişiler genellikle sakinleştirici ilaçlar ile birlikte lokal anestezi altında yapılması öngörülmektedir. Aynı zamanda hasta endişeli ya da korkuyor ise küçük yaşlarda ki çocuklarda uygulanan genel anestezi şeklinde de yapılabilmektedir. Ameliyat süresi yaklaşık 1,5 saat kadar sürmektedir.

Lokal anestezi ile operasyona giren kişiler aynı gün içerisinde hastaneden taburcu olmaktadır. Eğer ağır bir işte çalışmıyorsanız operasyondan 1 gün sonra tekrardan iş başı yapma fırsatını bulabilirsiniz. Ancak eğer ağır bir işte çalışıyorsanız muhakkak 3 gün boyunca dinlenmeniz önerilmektedir. Kulak estetiği operasyonundan 1 gün sonrasında pansumanı değiştirerek kulağınızı çok sıkmayacak bir saç bandı takılması gerekmektedir. Böylelikle eski haline dönmek isteyen kıkırdağın üzerinde bulunan dikişlerin yükü azalacaktır. Böylelikle kıkırdağın sertleşmesi ile yeni biçimini alması sağlanmaktadır. Aynı zamanda saç bandı ödemi azaltmasının yanı sıra şişliğin azalmasını ve hızlı bir şekilde iyileşmesini de sağlayacaktır. Ayrıca uyuduğunuz zaman kulağınızın yastığa sürtmesine engel olacaktır.

Kulak Estetiği Sonrasında İz Kalır mı?

Kulak estetiği ameliyatı halk arasında kepçe kulak ameliyatı olarak bilinmesiyle birlikte birçok kişinin akıllarında bulunan sorular arasında kulak estetiği sonrasında iz kalır mı? sorusu yer almaktadır. Ameliyat kesisi kulak kepçesi arka tarafında yer alacaktır. Böylelikle kulak estetiği olan kişilerin ameliyat izi arkadan bakıldığında dahi görünmemektedir. Ancak kulağın dışa doğru çekilmesi durumunda bu iz belli olacaktır. Ayrıca unutmamanız gerekir ki bu belli olan iz 6-12 ay içerisinde giderek azalmasının yanı sıra zaman geçtikçe belirsiz bir hal almaya başlayacaktır.

kulak estetiği ankara

Kulak Estetiği Sonrasında Meydana Gelebilecek Sorunlar

 1. Ameliyat sonrasında meydana gelebilecek herhangi bir sebepten dolayı kanama sonucunda kulak içerisinde kan toplanması meydana gelebilmektedir. Ancak bu durum her ameliyatta hastaların başına gelebilecek problemler arasında bulunmaktadır. Böylelikle kanın enjektör ile boşaltılması gerekecektir.
 2. Kıkırdak dokusu üzerinde enfeksiyon oluşma ihtimali yoktur. Ancak her ihtimale karşı tedbirlerin alınması gerekecektir. Bu durumun oluşması sonunca kulak şeklinin bozulmasına sebep olacaktır. Böylelikle kıkırdak transfer operasyonu gerektirebilecektir.
 3. Birçok hastanın problemleri arasında asimetri konusu bulunmaktadır. Her iki kulağının aynı biçimde olmasını sağlamak amacıyla kulak estetiği operasyonu önem kazanmaktadır. Unutmamalısınız ki kulak estetiği operasyonu gerçekleştirilirken bazı durumlarda her iki kulağa ameliyat gerçekleştirilmediğinden dolayı bu simetriyi sağlamak çok zor olmaktadır. Ancak kulak kepçe görünümünden kurtulmanın ardından simetri görünümüne kavuşacaktır. Böylelikle daha az asimetri görünüme sahip olacaktır.
 4. Kulak estetiğinin en önemli unsurları arasında kulakların kafaya yeterli ölçüde yaklaştırılması bulunmaktadır. Kulakların kafaya çok fazla yakın olması demek doğal görünüme sahip olmaması anlamına gelmektedir. Ameliyat sonrasında meydana gelen ödemlerin azalması sonucunda kulaklarınız daha doğal bir görünüme sahip olacaktır.
 5. Ameliyattan belli bir süre sonra kulakta bulunan dikişler üzerinden sivilce çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu gibi durumda muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Aksi durumda kulağınız da istenilmeyen bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Dikişlerin bulunduğu bölge pansuman ile temizlenmesi sonucunda dikişlerin alınması gerekecektir. Kulak yeni şeklini aldığından dolayı bu durum sizin için herhangi bir problem doğurmayacaktır.
 6. Kulak estetiği operasyonu sonrasında 3 gün düzenli olarak dinlendikten sonra işlerinizin başına geçebilirsiniz.