ankara karın germe İçindekiler

Karın germe, karın görünümünü iyileştirmek için yapılan kozmetik bir cerrahi prosedürdür.

Karın germe, abdominoplasti olarak da bilinir, sırasında fazla cilt ve yağ karından çıkarılır. Karındaki bağ dokusu (fasya) genellikle dikişlerle de sıkılır. Daha sonra kalan cilt daha tonlu bir görünüm oluşturmak için yeniden konumlandırılır.

Göbek deliğinizin çevresinde aşırı yağ veya cildiniz veya zayıf bir karın duvarınız varsa, karın germe yaptırmayı seçebilirsiniz. Karın germe aynı zamanda vücut görüntünüzü de düzeltebilir.

Karın Germeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Aşırı yağlanma, cildin zayıf elastikiyetine veya karnınızda zayıflamış bağ dokusuna sahip olmanızın birkaç nedeni vardır. Bunlar:

 • Kiloda önemli değişiklikler
 • Gebelik
 • C-kesiti gibi karın cerrahisi
 • Yaşlanma
 • Doğal vücut tipiniz 

Karın germe, gevşek, fazla cilt ve yağları giderebilir. Karın germe ayrıca göbek deliğinin altındaki alt karındaki çatlakları ve fazla cildi kaldırabilir. Bununla birlikte, bir karın germe bu alanın dışındaki çatlakları düzeltmez.

Karın germe, göğüs cerrahisi gibi diğer vücut şekillendirici kozmetik prosedürlerle birlikte de yapılabilir. Karnınızdan yağ çıkardıysanız (liposuction), karın germe yapmaya karar verebilirsiniz, çünkü liposuction cildin hemen altındaki dokuları ve yağları temizler, ancak fazla cildi çıkarmaz.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Karın Germe Operasyonu Herkese Uygulanabilir mi?

Karın germe herkes için ideal değildir. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda bir karın tıkanmasına karşı dikkatli olabilir:

 • Önemli miktarda kilo vermeyi planlıyorsanız,
 • Gelecekte hamileliği düşünüyorsanız,
 • Kalp hastalığı veya diyabet gibi ciddi bir kronik rahatsızlığınız varsa,
 • Vücut kitle indeksi 30'dan fazla ise,
 • Sigara içiyorsanız,
 • Önemli skar dokusuna neden olan daha önce karın ameliyatı geçirdiyseniz.
karın germe ameliyatı fiyatları

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Var mıdır?

Karın germe, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli riskler oluşturur:

 • Derinin altında sıvı birikmesi (seroma). Ameliyattan sonra yerinde bırakılan drenaj tüpleri aşırı sıvı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca ameliyattan sonra iğne ve şırınga kullanarak sıvıyı çıkarabilir.
 • Kötü yara iyileşmesi. Bazen kesi çizgisi boyunca kalan alanlar zayıf iyileşir veya ayrılmaya başlar. Bir enfeksiyonu önlemek için ameliyat sırasında ve sonrasında antibiyotik verilebilir.
 • Beklenmedik yara izi. Bir karın kıvrımından kesi izi kalıcıdır, ancak kolayca gizlenen bikini çizgisi boyunca yerleştirilir. Skarın uzunluğu ve görünürlüğü kişiden kişiye değişir.
 • Doku hasarı veya ölüm. Karın germe sırasında, karın bölgesindeki cildinizin derinlerindeki yağ dokusu hasar görebilir veya ölebilir. Sigara içmek bu riski arttırır. Alanın büyüklüğüne bağlı olarak, doku kendi kendine iyileşebilir veya cerrahi bir rötuş prosedürü gerektirebilir.
 • Cilt hissindeki değişiklikler. Karın germe sırasında, karın dokularınızın yeniden konumlandırılması karın bölgesindeki ve nadiren üst uyluklardaki sinirleri etkileyebilir. Muhtemelen azalmış bir his veya hissizlik hissedeceksiniz. Bu genellikle işlemden sonraki aylarda azalır. Diğer tüm büyük ameliyatlar gibi, bir karın kıvrımı da kanama, enfeksiyon ve anesteziye karşı olumsuz bir reaksiyon riski taşır.
İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Karın Germe Öncesinde Yapılması Gerekenler

Başlangıçta, estetik cerrahla karın germe hakkında konuşacaksınız. İlk ziyaretiniz sırasında estetik cerrahınız muhtemelen:

 • Tıbbi geçmişinizi gözden geçirin. Mevcut ve geçmiş tıbbi durumlar hakkında soruları cevaplamaya hazır olun. Aldığınız veya son zamanlarda aldığınız ilaçlar ve yaptığınız ameliyatlar hakkında konuşun. Herhangi bir ilaca alerjiniz varsa doktorunuza bildirin. Karın germe isteğiniz kilo kaybı ile ilgiliyse, doktorunuz muhtemelen kilo alımınız ve kaybınız hakkında ayrıntılı sorular soracaktır.
 • Fiziksel muayene yapın. Tedavi seçeneklerinizi belirlemek için doktor karnınızı inceleyecektir. Doktor ayrıca tıbbi kaydınız için karnınızın fotoğraflarını da çekebilir.
 • Beklentilerinizi tartışın. Neden bir karın germe istediğinizi ve işlemden sonra görünüm açısından neyi umduğunuzu açıklayın. Yara izi de dahil olmak üzere faydaları ve riskleri anladığınızdan emin olun. Önceki karın ameliyatının sonuçlarınızı sınırlayabileceğini unutmayın.

Bir karın germe ameliyatından önce aşağıdakileri de yapmanız gerekebilir:

 • Sigara içmeyi bırak. Sigara içmek ciltteki kan akışını azaltır ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Ek olarak, sigara içmek doku hasarı riskini artırır. Sigara içiyorsanız, doktorunuz ameliyattan önce ve iyileşme sırasında sigarayı bırakmanızı tavsiye edecektir.
 • Bazı ilaçlardan kaçının. Muhtemelen kanamayı artırabilecek aspirin, antienflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeler almaktan kaçınmanız gerekecektir.
 • Denge ağırlığını koruyun. İdeal olarak, karın germe işleminden önce en az 12 ay boyunca sabit bir ağırlık koruyacaksınız. Aşırı kiloluysanız, doktorunuz işlemden önce kilo vermenizi önerecektir. İşlem sonrası önemli kilo kaybı sonuçlarınızı azaltabilir.
 • Komplikasyonları önlemek için ilaç kullanın. Karın sıkışmasından kısa bir süre önce, kan pıhtılaşmasını önlemek için cerrahın vereceği ilacı almaya başlamanız gerekir.
 • Kurtarma sırasında yardım için düzenleme yapın. Hastaneden ayrıldıktan sonra birisinin sizi eve götürmesi için planlar yapın ve en azından evde iyileşmenin ilk gecesi boyunca yanınızda kalın.
ankara tam karın germe İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Karın Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Karın germe, bir hastanede veya poliklinikte yapılır. karın germe ameliyatı sırasında, genel anestezi altında olacaksınız. Bazı durumlarda, ağrı kesici bir ilaç verilebilir ve orta derecede yatıştırılmış olabilirsiniz. İşlemden önce karın germe için görmek istediğiniz değişikliğin derecesine bağlı olarak bir dizi farklı prosedür vardır. Tipik karın germe sırasında, plastik cerrahınız göbek deliği ve kasık kılları arasındaki cilt ve yağın çoğunu yatay oval veya eliptik bir şekilde çıkarmak için insizyon yapar. Karın kaslarının üzerinde bulunan bağ dokusu (fasya) daha sonra kalıcı sütürlerle sıkılır. Plastik cerrahınız daha sonra cildi göbek deliğinizin etrafına yeniden yerleştirir. Göbek deliğiniz küçük bir kesi ile dışarı çıkarılır ve normal pozisyonunda dikilir. Kalçadan kalçaya kasık kılının üstündeki kesi birlikte dikilecek ve bikini çizgisi içindeki doğal kırışıklık boyunca uzanan bir iz bırakacaktır.

Prosedür sırasında enfeksiyonu önlemek için size bir antibiyotik verilebilir. Ameliyat tipik olarak yaklaşık iki ila üç saat sürer. İşlemden sonra Karın germe sonrasında karın kesi ve göbek deliğiniz muhtemelen cerrahi pansuman ile kaplanacaktır. Fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için insizyon bölgesi boyunca küçük tüpler yerleştirilebilir. Sağlık ekibinizin üyeleri, kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için bir karın sıkışmasından sonraki ilk gün erken yürümenize yardımcı olacaktır. Muhtemelen ağrı kesici ilaç ile kontrol edilecek ılımlı ağrı hissedeceksiniz. Cerrahi bölgede şişlik olması normaldir. Doktorunuz veya sağlık ekibinizin başka bir üyesi drenlerinizi nasıl boşaltacağınızı ve bakımınızı nasıl yapacağınızı gösterecektir.

karın germe ameliyatı İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cerrahınız, karın germe operasyonundan kısa bir süre sonra kan inceltici bir ilaç da reçete edebilir.Karın sıkışmasından sonra yaklaşık altı hafta boyunca destekleyici bir karın giysisi (abdominal bağlayıcı) giyeceksiniz. Bu, sıvı birikmesini önlemeye yardımcı olur ve iyileşirken karın desteği sağlar. Doktorunuz yara izinize nasıl bakacağınızı açıklayacaktır.Karın sıkışmasından sonraki ilk altı hafta boyunca, hareket ederken dikkatli olmanız gerekir. Ayrıca yaranın tekrar açılmasını önlemek için insizyon hattınızı zorlayan pozisyonlardan kaçınmanız gerekir - örneğin belden hızla bükülmek gibi. Düzenli takip ziyaretleri planlamanız gerekir. Ne sıklıkta görülmeniz gerektiğini doktorunuza sorun. Aşırı cildi ve yağları çıkararak ve karın duvarınızı güçlendirerek, karın germe, karnınıza daha tonlu ve daha ince bir görünüm kazandırabilir.Kararlı bir kiloyu korursanız karın germe sonuçları genellikle daha uzun sürer.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Karın germe ameliyatı fiyatları nasıldır?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki fazla yağ ve kas dokusunun alınması ve gerilmesi için yapılan bir ameliyattır. Ameliyatın maliyeti, hastanın durumuna ve cerrahın tecrübesine göre değişebilir. Bu nedenle, karın germe ameliyatının maliyetini öğrenmek için doktorunuza danışmanız önerilir. Doktorunuz, ameliyatın detaylarını ve maliyetini size açıklayacaktır.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Karın germe ameliyatı kaç saat sürer?

Ameliyatın süresi, hastanın durumuna ve cerrahın tecrübesine göre değişebilir. Genel olarak, bu tip bir ameliyat ortalama olarak birkaç saat sürebilir. Ancak, doktorunuzla konuşarak ameliyatın detaylarını ve süresini öğrenebilirsiniz.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Karın germede dikişler ne zaman iyileşir?

Karın germe ameliyatından sonra, dikişlerin iyileşme süreci hastaya ve ameliyatın şekline göre değişebilir. Genel olarak, dikişlerin iyileşme süreci birkaç hafta içinde tamamlanır. Ancak, doktorunuzun talimatlarına uyarak dikişlerin daha hızlı iyileşebileceğini unutmamalısınız. Doktorunuzun talimatlarına uyarak dikişlerin iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, dikişlerin iyileşmesini hızlandırmak için doktorunuza danışmanız önerilir.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Karın germe ameliyatı ağrılı mıdır?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki fazla yağ ve kas dokusunun alınması ve gerilmesi için yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat, cerrah tarafından uygulanan anestezi altında yapılır. Bu nedenle, ameliyat sırasında hastalar genellikle ağrı hissetmezler. Ancak, ameliyattan sonra birkaç gün ağrı hissedebilirler. Bu ağrıların azaltılması için doktorunuz tarafından ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Ameliyatın detayları ve ağrılar hakkında doktorunuzla konuşarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Karın germe ameliyatı kaç günde iyileşir?

Karın germe ameliyatı, bir kişinin iyileşme süreci için ortalama bir süre vermek zor olabilir, çünkü her kişinin iyileşme hızı farklıdır ve bu iyileşme süreci birçok faktöre bağlıdır. Örneğin, bireyin genel sağlık durumu, ameliyatın yapıldığı bölge, ameliyatın ne kadar büyük ve kapsamlı olduğu, kişinin ameliyat sonrası takip eden bakımı ve iyileşme sürecini nasıl takip ettiği gibi faktörler iyileşme süresini etkileyebilir.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Yağ aldırma mı karın germe mi?

Yağ aldırma ve karın germe, iki farklı cerrahi girişimdir. Yağ aldırma, bir kişinin cilt altı yağlarını azaltmak için yapılan bir cerrahi girişimdir. Bu ameliyat, genellikle en çok bel, kalça, göğüs ve bacakların üst bölümlerinde yapılır. Yağ aldırma ameliyatı, liposuction olarak da bilinir.

Karın germe ise, bir kişinin karın bölgesini düzeltmek için yapılan bir cerrahi girişimdir. Bu ameliyat, genellikle kilo verme ya da doğum sonrası oluşan karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak için tercih edilir. Karın germe ameliyatı, tummy tuck olarak da bilinir.

Bu iki cerrahi girişim arasındaki en önemli fark, yağ aldırma ameliyatının cilt altı yağları azaltmaya odaklandığı iken, karın germe ameliyatının karın bölgesini düzeltmeye odaklandığıdır. Her iki ameliyat da ayrı ayrı değerlendirilmeli ve kişinin ihtiyaçlarına uygun olanı seçilmelidir.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Vücut estetiğiyle ilgileniyorsanız Liposuction-Yağ Aldırma ve Kol Estetiği makalelerimizide okuyabilirsiniz.