Tam Karın Germe (Abdominoplasty)

Gergin bir karın ve ince bir bel kadınlar için çok önemlidir. Ancak doğumdan sonra ve kilo alıp vermeyle en hızlı bozulan bölgelerden birisidir. Doğum karın cildini gevşetir, çatlatır, karın kaslarına ve karnın bombeleşmesine yol açar.

ankara karın germe

Özellikle göbek çevresinde ve belde yağlanma olur. Karın bölgesinde oluşan bu tür sorunların çözümü için karın germe işlemi uygulanabilir. Karın germe işleminde tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağ alınır, göbek altındaki cilt fazlası çıkartılır ve gevşemiş olan karın kasları onarılır.

Tam karın germe işleminde ilk önce tüm karın ve bel bölgesine liposuction uygulanır. Sonrasında karnın alt tarafında çamaşır içerisinde kalacak şekilde uzun bir kesi yapılır. Karın cildi göğüs kafesine kadar kaldırılır, göbek deliği ciltten ayrılır, gevşemiş karın kasları birbirine dikilerek karın duvarı sıkılaştırılır. Ardından, göbek deliğinin altında kalan cildin tamamı çıkartılır. Üstte kalan cilt aşağıya çekilir ve göbek deliği için yeni bir yuva açılır. Tam karın germe sonrasında göbek deliğinin üstü ve altı gerilmiş, bel incelmiş, karın duvarı gerginleşmiş ve göbek deliği dikey ve genç bir görünüm almış olur.

Karın germe ameliyatı özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş, sarkmış ve karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Doğum yapacak olan hanımların bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemesinde yarar vardır. Özellikle eğer sigara içiyorsanız buna ameliyattan 4 hafta önce ve 4 hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz.

ankara karın germe

Tam karın germe, genel anestezi altında ameliyathane şartlarında 2-5 saat sürer. İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-2 güne alınır. Emilen dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Ortalama 1-2 gün hastanede kalmanız gereklidir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz.

ankara tam karın germe

Kısmi Karın Germe (Mini Abdominoplasty)

Karın bölgesinde yağlanması olan, cildi tek başına liposuction yapılamayacak kadar gevşek, ancak tam karın germe gerektirmeyecek kadar da gergin olan hastalarda kısmi karın germe iyi bir seçenektir. Kısmi karın germe işlemi, daha kısa ize neden olması ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha hızlı olması nedeni ile fazla kilolu olmayan hastalarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Kısmi karın germede tüm karın ve bel bölgesine liposuction uygulanır, göbek altından fazla deri çıkarılır, gevşemiş karın kasları sıkılaştırılır. Kısmi karın germede kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmez. Yapılan işlemler tam karın germeye göre daha sınırlıdır ve iyileşme süreci daha hızlıdır.

ankara karın tam germe

Kısmi karın germe işlemi doğum yapmış, ancak deri ve yağ fazlası göbek altında sınırlı kalmış hastalara uygulanır. Bu işlem genel anestezi altında ameliyathane şartlarında 1-2 saat sürer. İlk birkaç gün, karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Dren ortalama 1 güne alınır. Emilen dikişler kullanıldığı için dikişler alınmaz. Bir gün hastanede kalınır. Çalışma hayatına 1-2 hafta sonra dönülür.