Göz Kapağı estetiği nedir, nasıl yapılır?

Yaşlanmanın ve yer çekimin etkisine bağlı olarak zaman içerisinde göz kapağı düşmesi meydana gelmektedir. Günümüzde Tıp’ın gelişmesiyle birlikte daha genç bir görünüme sahip olmak amacıyla, insanlar göz kapağı estetiği yöntemine başvurmaktadır. Göz kapağı ameliyat sürecinde göz kapaklarında meydana gelen fazlalığın alınma operasyonları uygulanmaktadır.

Göz kapağı estetiği tıp dilinde “blefaroplasti” olarak bilinmektedir. Göz kapağı düşmesi sonucunda karşılaştığımız durumlar arasında ciltte sarkma, göz kapağının torbalanması, gevşemesi, kırışıklık ya da renk değişikliği gibi birçok bulgular ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda hava kirliliği, uyku düzensizliği, alkol ve sigara kullanımı gibi etkenler de cildin yaşlanma sürecini hızlandırarak büyük problemleri ortaya koyacaktır. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmanız durumunda muhakkak plastik cerrahı uzmanına danışmanız önerilmektedir. Böylelikle genç bir görünüme sahip olma fırsatını elde edebilirsiniz. Göz kapağı estetik ameliyat sonrasında hemen taburcu olabilir ve 1 gün sonrasında gündelik işlerinize sürdürmeye devam edebilirsiniz.

Üst Göz Kapağı Estetiği Ameliyat Süreci

Üst göz kapağında meydana gelen deri fazlalığı ve yağ torbacıkları zaman geçtikçe sarkmaya sebep olacaktır. Böylelikle lokal anestezi altında 1 ila 1,5 saat içerisinde üst göz kapağı estetiği ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Üst göz kapağının katlanma bölgesin de kesi bulunmaktadır. Böylelikle katlanma bölgesine denk gelmesinden dolayı ilerleyen süreçlerde iz fark edilmeyecektir. Aynı zamanda önemli unsurlar arasında ameliyat sonrasında dikiş hatlarını örten bir bant yerleştirilmesi bulunmaktadır. Üst göz kapağı estetiği ameliyatı ile birlikte alın germe ve kaş kaldırma operasyonu uygulanırsa çok daha iyi kozmetik sonuçlar alabilirsiniz.

göz kapağı ameliyatı fiyat

Alt Göz Kapağı Estetiği Ameliyat Süreci

Alt göz kapağının sarkması sonunca lokal anestezi altında yaklaşık 1 ila 1,5 saat içerisinde alt göz kapağının derisinde bulunan fazlalığın alt göz kapağı estetiği yöntemi ile alınması gerekmektedir. Alt göz kapağında kesi kirpik altında bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında ilk haftalarda çok fazla belli olmayacaktır. Ancak 1 yıl sonra ameliyat izi fark edilmeyecek bir duruma gelecektir. Üst göz kapağında yapıldığı gibi dikiş hatlarını örtecek bir bant yerleştirilecektir.

Ameliyat sürecinde cildin kaldırılması ön görülmektedir. Aynı zamanda fazla deri ve kas kesilerek alınma operasyonunun gerçekleşmesi gerekmektedir. Ancak ameliyat sonrasında göz altınız da göz altı çöküklüğü devam ediyor ise göz altı yağ enjeksiyon operasyonunun gerçekleşmesi gerekmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrasında ki Süreç

Göz kapağı estetiği olan kişilerde ameliyat sonrasında bant üzerinde bir miktar hafif kanama olma ihtimali bulunmaktadır. Aynı zamanda göz çevresinde şişlik ya da morluk ile karşılaşma ihtimaliniz bulunmaktadır. Ancak bu süreci önlemek amacıyla buz uygulaması yapabilir ve şişliğinizi en aza indirebilirsiniz. Morluk için ise morluk önleyici krem kullanımı gerçekleştirmelisiniz. Ameliyattan 5 gün sonrasında dikiş ve bantların alınması gerekmektedir. Eğer yaranız iyileştiyse bant konulmaz. Ancak yara iyileşmediyse yeni bant konulması gerekecektir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrasında istirahat etmeniz önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. İstirahat süresi göz çevresinde oluşabilecek şişlik ya da morlukların oluşmasını engelleyecektir. Aynı zamanda mümkün olduğunca yaklaşık 2 ay boyunca güneşe maruz kalmamanız gerekmektedir. Ameliyat sonrasında geleceğiniz kontrol tarihinin belirlenmesinin ardından doktor tarafından makyaja izin verilmesiyle birlikte makyaj yapmaya başlayabilirsiniz. Aksi durum da makyaj yaparsanız cildinizin olumsuz etkilenmesini sağlayabilirsiniz.

göz kapagi estetiği fiyat

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Sonrasında Karşılaşabileceğiniz Yan Etkiler

 1. Göz kapağı estetiği sonrasında bazı vakalar üzerinde kanama meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar da muhakkak müdahale edilmesi gerekecektir.
 2. Ameliyat sonrasında birkaç gün bulanık görme problemi ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum sizleri ne kadar korkutsa da geçici bir durum olacaktır. Bundan dolayı endişe etmenize gerek yoktur.
 3. Uyku esnasında göz kapağının kapanmaması problemi de rastlayabileceğiniz durumlar arasında bulunmaktadır. Ancak bu durum göz çevresinde meydana gelen şişliğin inmesi sonucunda düzelecektir.
 4. Ameliyat sonrasında doktorun önerilerine ve uyarılarına uymanız doğrultusunda iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ancak aksi durumda doktorunuzun dediklerine uymazsanız iyileşme sürecini yavaşlatabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 1. Göz kapaklarında meydana gelen yaşlanma belirtileri genellikle 35 yaş üstü bireyler görülmektedir. Bundan dolayı çoğunlukla 35 yaş üstü bireyler göz kapağı estetiği operasyonunu tercih etmektedir.
 2. Ameliyat sonrasında yüz ifadeniz daha canlı ve dingin bir görünüme sahip olacaktır.
 3. Göz kapağı estetiği olmak isteyen kişiler kanama problemi ile karşılaşmaması için 15 gün öncesinden aspirin ya da antibiyotik gibi ilaçları bırakması önerilmektedir.
 4. Sigara ve alkol kullanımı yara iyileşmesini zorlandırdığından dolayı ameliyat öncesinde bırakılması önerilmektedir.
 5. Göz kapağı estetiği ameliyatı olacak kişiler muhakkak ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaçları kullanmaması önerilmektedir.
 6. Göz kuruluğu ya da tiroid gibi hastalığınız bulunuyor ise muhakkak doktorunuza söylemeli ve danışmalısınız.
 7. Göz kapağında sarkma problemi ile karşı karşıya kalan her yaş grubu göz kapağı estetiği ameliyatı olabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiğinin Ömrü Ne kadar? 

Günümüz de en çok merak edilen sorular arasında Göz kapağı estetiğinin ömrü ne kadar? sorusu sık sık karşımıza çıkmaktadır. Unutmamalısınız ki göz kapağı estetiği yaşlanmayı durdurmamaktadır. Bu operasyon sayesinde yaşlanmanın göz çevresinde meydana getirdiği etkileri azaltacaktır.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatının yaklaşık 4 ila 5 yıl ömrü bulunmaktadır. Yılların geçmesinin ardından göz kapaklarında tekrardan deri sarkması problemi ile karşılaşmanız durumunda tekrardan aynı kesi üzerinden ameliyat olmanız gerekecektir. Aynı zaman da alt göz kapakları daha uzun ömürlü olmaktadır. Hatta alt göz kapak estetiği, üst göz kapağı estetiği gibi tekrar ameliyat gerektirmeyecektir. Böylelikle uzun yıllar boyunca kullanım ömrü bulunmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatı Ne Kadardır?

Ankara’da göz kapağı estetiği fiyatı diğer illerden çok farklılık göstermemektedir. Fakat göz kapağı estetiği konusunda sabit bir fiyat vermek mümkün değildir. Estetik doktoru ile yapılan ön görüşmede hasta kendi isteklerini belirtecek, estetik cerrah bunlara dayanarak estetik operasyonu belirleyecek ve buna göre bir fiyat ortaya çıkacaktır. Göz kapağı estetiği fiyatı deyince öyle hemen gözünüz korkmasın. Operasyon sonrası ortaya çıkan görüntü eminiz ki içinizi çok rahatlatacaktır.