Estetik Ameliyaları ile ilgili sorular

Estetik ameliyatları hakkında değerli hastalarımız ve ziyaretçilerimiz tarafından sık sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için doktorumuza da ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler hep sizinle olsun.

- Op.Dr. Ömer Ekin


Clostridium botulinum isimli bakteriden üretilen bir bakteri toksinidir. Bu toksin, kas-sinir bileşkesi üzerine etki ederek kaslarda geçici bir felç durumu yaratır. İçeriği Botulinum Toksin olan Botox, Dysport, Vistabel, Neurobloc gibi markalar piyasada mevcuttur.

Botulinum toksin uygulandığı kaslarda geçici bir felç durumu oluşturur. Kasın tamamını değil, yapıldığı noktanın 1-2 cm çevresindeki kas dokusunu etkiler. Yüzde mimik kaslarına uygulandığında bu kasların hareketini zayıflatır ve kasın neden olduğu mimik çizgisinin derinleşmesini engeller. Doğru uygulamalardan sonra ifade kaybı olmaz. Botulinum Toksin uygulamasının amacı yüzü ifadesizleştirmek değil, mimikleri yumuşatmak, yüze doğal ve güzel bir şekil vermektir.

Derin olmayan kırışıklıkları ortadan kaldırır, derin kırışıklıkları hafifletir, ayrıca tüm kırışıklıkların derinleşmesini engeller.

Botulinum Toksin uygulamaları 4-6 ayda bir tekrarlanır. Uygulama sayısı arttıkça araları uzayabilir. Zamanla belli mimikler unutulur ve daha düşük dozlarla aynı etkiler sağlanabilir.

Botulinum Toksin ağırlıklı olarak üst yüze uygulanır. Orta ve alt yüzde de uygulandığı alanlar mevcuttur.
Göz kenarları: Kaz ayağı adı verilen kırışıklıkları azaltır, kaş kenarlarını yukarı kaldırır, üst göz kapaklarındaki yığılmaları azaltır.
Kaş arası: Kaş çatmayı durdurur ya da zayıflatır. Kaşlar arasındaki dikey kızgınlık çizgilerini azaltır.
Alın: Kaş hareketlerini durdurur, alındaki yatay kırışıklıkları azaltır.
Dudak kenarları: Dudak çevresindeki dikey kırışıklıkları (sigara çizgileri) azaltır.
Dudak köşeleri: Alt dudakta belli noktalara yapıldığında dudak köşelerinin hafif yukarı dönmesini sağlar, dudak köşelerinden aşağıya inen üzüntü çizgilerinin hafiflemesini sağlar.
Burun ucu: Tam burunla üst dudak arasına yapıldığında burun ucunun hafif kalkmasını sağlar.
Burundaki tavşan çizgileri: Özellikle güldüğümüz zaman burun sırtında ve kenarlarında oluşan çizgileri azaltır.
Çene ucu: Çene ucundaki kırışıklıklar ve gamzelenmeleri azaltır.
Çene kenarı: Çene kemiğinin üzerinde yığılmış olan yüz cildinin yükselmesini ve yığılmanın azalmasını sağlar.
Boyun: Boyunda, hindi boynu görünümüne yol açan dikey bantların ortadan kalkmasını ya da azalmasını sağlar.

Estetik amaçlı dozlarda kullanıldığında Botulinum Toksin’in sistemik bir etkisi olmaz.

Botulinum Toksin muayenehane şartlarında yapılır. Uygulama çok ince iğnelerle yapılır ve fazla bir ağrıya neden olmaz. İşlem öncesinde ve sonrasında soğuk uygulanması ağrıyı azaltır. İşlem birkaç dakika sürer.

Meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır ve meme başı olması gereken yere getirtilir. Memeler büyükse meme dokusunun fazlası çıkartılır, küçükse silikon protezlerle desteklenir. Meme dikleştirme ameliyatları büyük ve sarkmış memesi olanlar için küçültme ile birlikte, doğum ya da kilo verme sonrası içi boşalmış ve sarkmış hastalarda ise büyütme işlemi ile birlikte gerçekleştirilir.

Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi, meme dikleştirme ameliyatları da 18 yaşından küçük hastalara özel bir durum olmadıkça uygulanmaz. Meme dikleştirme ameliyatlarında sarkıklığın derecesine göre sadece meme başı çevresinde (periareolar mastopeksi), meme başı çevresinde ve buradan aşağıya inen dikey bir iz (vertikal mastopeksi), meme başı çevresinde, buradan aşağıya inen dikey iz ve meme altında yerleşmiş yatay iz (ters T yöntemi) kalır. Bu izler zamanla belli belirsiz bir hal alır. Eğer meme başı çok sarkmamışsa ve doğum sonrasında memenin içi boşalmışsa, sadece meme protezi konularak sarkıklık düzeltilebilir.

Meme büyütme ameliyatlarının çok büyük bir kısmı silikon(protez) ile yapılır. Vücutta alınabilecek yeterli yağ doku hastanın kendi vücudundan alınan yağ ile de meme hacminde artış sağlanabilir.

Vücutta yapılan her kesi iz bırakır önemli olan saklanabilir küçük ve iyi bir iz kalmasıdır. Uygun vakalarda ve istenildiği takdirde koltuk altından kesi ile meme büyütme ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Protezin yerleştirildiği cep meme dokusunun veya göğüs ön duvarı kasının altında olduğundan emzirmeye olumlu veya olumsuz etkisi olmaz.

Sonuç iyiyse herhangi bir komplikasyon veya istenmeyen durum gelişmemişse tekrar bir ameliyata gerek yoktur.

Meme küçültme ameliyatları hem estetik hem de fonksyonel amaçlı yapılır. Özellikle ağırlık etkisiyle boyunda ve sırtta ortaya çıkan ağrılar, sütyen askılarının yaptığı ciddi basılar, yaz aylarında meme altında oluşan tahriş ve pişikler hastalar için ciddi problemdir ve meme küçültme ameliyatları ile giderilebilir.

Meme küçültme ameliyatı 18 yaş üstünde olan ve anestezi almasında kontrendikasyon olmayan herkese yapılabilir. Genel olarak hastanın vücut sağlığının yerinde olması yeterlidir.Ancak yakın zamanda gebelik beklentisi olacak hastalar için gebelik ve emzirme işleri bittikten sonra yapılması uygundur.

Ameliyat baslı başına meme kanseri nedeni değildir ve olamaz. Ailesinde meme kanseri hikâyesi olan veya memede şüpheli kitlesi olan hastalarda meme küçültme esnasında çıkartılan parça patolojik incelemeye gönderilerek erken tanı koyma fırsatımız dahi olabilir. Erken tanı ise özellikle kanser olgularında hastanın hayatını kurtarır.

İnsan yüzünde ilk dikkat çeken organ burundur. Vücut imajı ve kişinin algılanması açısından burun görünümü hastanın yaşamında oldukça önemlidir. Burun estetiği ameliyatı 18 yaşından itibaren yapılabilen, burunu estetik bir görünüme ulaştırmanın dışında, aynı seansta nefes alma güçlüğünü de düzeltme imkânı veren ameliyatlardır. Bu ameliyatla burun küçültülüp daraltılabilir, burun ucu şekillendirilebilir, burun delikleri daraltılabilir. Rinoplasti ameliyatları genel anestezi altında yapılan ve hastanın genel durumuna göre, ortalama 1.5-2 saat civarında süren operasyonlardır. Hastalarımız, ameliyat günü veya genel duruma bağlı olarak ertesi günü hastaneden çıkabilir.

Rinoplasti ameliyatlarının süresi genellikle 1,5 ile 2 saat aralığındadır. Ancak sekonder veya daha komplike durumlarda bu süre uzayabilir. Sınırlı vakalarda sedasyon ile de bu ameliyatlar yapılabilmektedir.

Rinoplasti, estetik ameliyatlar içinde en karmaşık olanlardır. Her hasta ayrı ele alınıp titizlikle değerlendirilmesi gerekir, yapılabilecek şeyler ve yapılması gerekenler detaylıca tartışılmalıdır. Cerrahın daha önce bu ameliyattan kaç adet yaptığı, eğitim süreci, uzmanlık sonrası eğitimleri, bilimsel literatürü ne kadar takip ettiği önemlidir. Burun ameliyatlarında cerrahın tecrübesi dışında, estetik bakış açısı ve yeteneği de sonucu etkiler.

Orta yüzde oluşan yumuşak doku kaybını yenilenmesi uygulamalarıdır. Dolgu için kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu veya hazır dolgu maddeleri kullanılabilir. Özellikle sınırlı alanlarda uygulama yapılacaksa hazır dolgular, pratik ve ağrısız olmaları, muayenehane ortamında hızlı uygulanabilmeleri nedeni ile tercih edilirler.

Yüz bölgesinde aşağıda sıralanmış bölgelere uygulanabilir:
Kaz ayakları.
Dudaklardaki dikey çizgiler gibi ince çizgiler.
Burun-dudak çizgileri.
Dudak köşelerinden aşağıya inen Marionette çizgileri.
Kaşlar arasındaki kaş çatma çizgileri.
Dudak şekillendirme.
Elmacık kemiklerini belirginleştirme, çene ucunu büyütme.

Alında, derinliği kişiden kişiye farklılıklar gösteren enine çizgiler mevcuttur. Kaşlar arasında bu çizgiler dikey bir hal alır. Alın cildi de, yüz cildinde olduğu gibi yaşın ilerlemesine paralel olarak gevşemeğe, sarkmağa başlar ve mevcut çizgiler derinleşir. Zamanla kaşlar aşağı doğru iner ve kişide yorgun bakışlı bir yüz ifadesi ortaya çıkar. İşte bu tür problemleri olan hastalara uygulanır.

Vücuttaki yağ dokusunun vakum yardımı ile alınmasına “liposuction” yani “yağ emme” adı verilir. Liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Liposuction, rejim ve spor ile inceltilemeyen bölgelerdeki sınırlı yağ birikimlerini uzaklaştırmaya yönelik bir işlemdir. İşlemin başarısı deri elastikiyetine bağlıdır.

İşlem, ameliyathane şartlarında genel anestezi altında yapılır. Liposuction yapılacak alana ve alınacak miktara göre ameliyat süresi değişir. Ameliyatın bitiminde hastaya liposuction yapılan tüm alanı kaplayacak şekilde bir korse giydirilir. Bu korsenin yaklaşık bir ay kullanılması gereklidir. Genellikle altı saat sonra hasta taburcu edilir.

Kanül giriş yerlerinde küçük pansumanlar bulunur. İlk 24 saat bu deliklerden kanlı bir sıvı sızar. Hasta iki gün sonra banyo yapabilir. Üç gün sonra kontrole gelir ve sonrasında işine dönüp normal günlük aktivitelerine başlayabilir, araba kullanabilir. İlk bir ay yürüyüş dışında spor yapmaması gerekmektedir.

Gergin bir karın ve ince bir bel kadınlar için çok önemlidir. Ancak doğumdan sonra ve kilo alıp vermeyle en hızlı bozulan bölgelerden birisidir. Doğum karın cildini gevşetir, çatlatır, karın kaslarına ve karnın bombeleşmesine yol açar. Özellikle göbek çevresinde ve belde yağlanma olur. Karın bölgesinde oluşan bu tür sorunların çözümü için karın germe işlemi uygulanabilir.

Karın bölgesinde yağlanması olan, cildi tek başına liposuction yapılamayacak kadar gevşek, ancak tam karın germe gerektirmeyecek kadar da gergin olan hastalarda kısmi karın germe iyi bir seçenektir. Kısmi karın germe işlemi, daha kısa ize neden olması ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha hızlı olması nedeni ile fazla kilolu olmayan hastalarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Doğum, emzirme ve aşırı kilo değişiklikleri sonrası memelerde boşalma ve sarkma oluşabilir. Karın bölgesinde gevşeme ve çatlaklar meydana gelebilir. Bel bölgesinde yağlanma olabilir. Gövdede yapılan her estetik operasyon sonrasında diğer problemli bölgeler öne çıkar. Bu nedenle, tek ameliyatla bu üç bölgeye yönelik işlem daha başarılı sonuç doğurur. Aynı seansta bu bölgelere yapılan estetik Torsoplasti (Annelik Estetiği) olarak bilinir. Torso heykelcilikte meme, karın ve bel bölgesini kapasayan gövde anlamına gelir.

Annelik Estetiği gebelik ve emzirme dönemini tamamlamış ve bu nedenle meme, karın ve bel bölgesinde deformasyonları olan, sağlık durumu elveren tüm annelere yapılabilir. Doğumdan önce fit bir vücuda sahip olup, doğumdan sonra eski vücutlarına dönmek isteyen kadınlar bu ameliyat için uygun adaylardır.

Tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi, bu ameliyat öncesinde de kişi eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra olmak üzere bırakmalıdır. Aspirin vb. kan sulandırıcı etkisi olan ilaç kullanımı varsa, en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Bunların dışında farklı bir durum mevcutsa yine hastanın, doktorunu bilgilendirmesi gerekmektedir.

Annelik Estetiği kişiye özel ve soruna yönelik planlanır. Memelere küçültme, dikleştirme ya da büyütme yapılabilir. Karın cildindeki sarkıklığa bağlı olarak mini ya da tam karın germe uygulanabilir. Bölgesel yağlanma olan alanlara lazer lipoliz ve liposuction ile şekillendirme yapılabilir. İstenilen yerler inceltilebilir veya dolgunlaştırılabilir. İşlem, ameliyathane şartlarında genel anestezi altında yapılır. Ameliyat, yapılacak işlemlere bağlı olarak 3 - 6 saat arası sürer.

Ameliyat sonrası hastalar 1 ya da 2 gün hastanede takip edilir. Operasyon sonrası erken zamanda yürümeye başlayan hastalar, 1 ay boyunca özel sütyen ve korseler kullanır. 2 gün sonra banyo yapılabilir. Taburculuk sonrası hastalar ayaktan takip edilir. İlk 6 hafta ağır sporlardan kaçınılması gerekmektedir.