erkeklerde meme büyümsesi-jinekomasti ankara İçindekiler

Erkeklerde meme büyümesi diğer bir deyişle jinekomasti nedir? sorusuna makalemizde cevap bulabilirsiniz.

Erkekler için özellikle yaz aylarında can sıkıcı bir durum olan jinekomasti belirli sebeplere bağlı olarak oluşmaktadır. Ofis çalışanlarında hareketsiz kalmaya bağlı olarak sıklıkla görülen bu durumun tedavisi mümkündür. Bilinenin aksine erkeklerde meme büyümesi yağ dokusu ile bağlantılı değildir. Bez dokusunda belirli sebeplere bağlı olarak gelişen büyümelere verilen isimdir. Yağ dokusuna bağlı büyümelere ise pseudo jinekomasti adı verilmektedir. Yağ dokusunda ki büyümelerin çözümü bez dokusunda ki büyümelere oranla çok daha kısa süre içerisinde halledilebilmektedir.

Jinekomasti Oluşumu Nedenleri Nedir? Ankara’da Jinekomasti Operasyonu Yaptırmak İsteyenlere Tavsiyeler

Erkeklerde meme büyümesi olarak adlandırılan durum hareketsiz kalma, ergenlik döneminde ki aşırı kilolar ve yanlış beslenme ile doğrudan alakalı bir durumdur. Erkeklerde bulunan androjenlerin vücutta yeterli olarak bulunmaması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Vücutta bulunan hormon seviyesinin normal düzeyine getirilebilmesi için uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde hormon seviyesi kendi kendine de düşebilmektedir. Karaciğerde oluşan sorunlar, böbrek yetmezliği, yaşlanma veya yoğun alkol tüketimi bu hormonların seviyesine etki etmektedir.

Çocuklarda, ergenlik çağında ki gençlerde ve yaşlılarda belirli sebeplere bağlı olarak gelişmektedir. Günümüzde birçok kişinin karşılaştığı bu durumun tedavi edilmesi hem erkeklerin sağlığı hemde öz güveni için önemli bir detaydır. Yaz aylarında rahat rahat tişört giymek veya havuza girerken çekinmemek için tedavisinin yapılması gereklidir. Birçok kişiye basit gibi görünen bu sorun aslında bu sorunu yaşayanlar için oldukça can sıkıcıdır. Erkeklerde bulunan testosteron hormonunda ki azalmaya bağlı olarak gelişen meme büyümesi belirli durumlarda olağan sayılabilmektedir. Örneğin ergenlik ve yaşlılıkta hormon seviyesinde azalmalar görülebilir. Ergenlik çağında düzenli beslenme ile bu seviyeyi ortalamaya getirmek mümkündür.

Jinekomasti oluşuma neler sebep olabilir;

  • Alkol, eroin, Marihuana tüketilmesi
  • Böbrek yetmezliği
  • Karaciğer de oluşan sorunlar
  • Tümörler
  • Malnütrisyon ve açlık
  • Belirli bitkisel ürünler
İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Jinekomasti Teşhisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu tarz şikayeti olan erkeklerin uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Meme büyümesinin yağ dokusu ile mi yoksa bez dokusu ile mi alakalı olduğunun tespitini doktor yapabilmektedir. Bunun için öncelikle kişinin ailesinde bu tarz problemler olup olmadığı ve ailede ki hastalıklar sorulmaktadır. Teşhis edilirken tabi ki bunlar yeterli değildir. Erkeğin göğüslerine fiziksel muayene yapılmaktadır. Dokunun 0,5’den fazla olması durumunda Jinekomasti tanısı konulabilir. Doktorun net bir teşhis koyabilmesinde mamogram veya ultrason gibi testlere de başvurulmaktadır. Bu şekilde meme dokusu incelemesi yapılabilir. Kan testi ise istenen bir diğer testtir, uzman doktor tüm bu test sonuçları ve fiziksel muayene sonrasında net bir tanı koyabilmektedir.

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Jinekomasti tedavisi hastanın durumuna göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Kimi zaman herhangi bir tedavi gerektirmeden olağan durum kendiliğinden geçebilmektedir. Bu süreç içerisinde kişinin yaşının da önemli bir rolü bulunmaktadır. Fakat uzman doktor eğer gerek görürse ilaç ve ameliyat yöntemlerine başvurabilmektedir. İlaç ve ameliyat ağrılı bir süreç değildir. Ayrıca işlem kısa sürede tamamlanmaktadır.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Jinekomasti Operasyonları Nasıl Yapılır?

Memenin şekli ve büyüklüğü göz önünde bulundurularak sıklıkla başvurulan yöntem ameliyattır. Hasta için sancılı bir süreç olmayacağından riskleri yoktur. Cerrahi müdahale iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar cerrahi çıkarma ve liposuction olarak tanımlanmaktadır. Liposuction yalnızca erkeklerde değil kadınlarda da uygulanan bir yağ emme operasyonudur. Hastanın durumuna göre belirlenen süreç içerisinde uygulamalar tek uygulanabilirken, gerektiği durumlarda iki işlem birlikte uygulanabilmektedir. Dairesel bir kesi ile büyümüş olan meme dokusunun çıkartılması direkt olarak sonuç alınmasına olanak sağlamaktadır. Doku doktor tarafından izlendikten sonra operasyon ile çıkartılabilmektedir. Doku çıkartıldıktan sonra çevresinde yağ dokusu birikip birikmediğine bakılarak gerekirse Liposuction tekniğine başvurulmaktadır. Dokunun çıkarılması ardından çevresindeki yağ dokusunun temizlenmesi için başvurulan yöntem ile kesin sonuç alınabilmektedir. Fakat eğer gerek görülmüyorsa iki işlemin bir arada uygulanması beklenemez.  Yalnızca Liposuction tekniği kullanılarak da işlem yapılabilmektedir. Bu yine memenin büyüme şekli ve büyüklüğü ile alakalı bir durumdur. Bu işlem için 2-3 mm kesiler açılarak kanüllerin yağı emmesi ile yapılmaktadır. Acısız bir süreçtir ayrıca herhangi bir yara izi oluşturmadığından dolayı sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Ameliyatlar uygulanacak tedavi şekline bağlı olarak lokal anestezi ve genel anestezi olarak gerçekleştirilmektedir.

jinekomasti ameliyatı fiyatları

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyatta kullanılan teknikler tabi ki ameliyat sonrası süreci etkilemektedir. Liposuction tekniklerinin kullanılması ameliyat sonrası sürecin çok daha rahat geçmesine imkân sunmaktadır. Gerek yara izi olmaması gerekse işlemin oldukça kolay gerçekleştirilmesine bağlı olarak bu süreç kolaylıkla atlatılabilmektedir. İşlem sonrasında kişinin dinlenmesi ve uzman doktorun belirlediği aralıklar ile kontrole gitmesi önerilir. 3 haftalık bir dinlenme süreci sonrasında kişi gün içerisinde her şeyi zorlamadan yapabilmektedir.

Cerrahi müdahale ile dokunun alınması bir nevi daha zor bir süreçtir. Ameliyat, doktorun belirlediği şekilde lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Operasyon ağır olmadığı için işlem sonrası aynı gün veya sonraki gün taburcu edilmektedir. Özellikle genel anestezi ile operasyonun gerçekleşmesi durumunda kişinin bir gün bekletilmesi olağan bir durumdur. Her iki işlem sonrasında ağrı ve şişkinlik yaşanması oldukça doğaldır. Bu tarz şikâyetlerin oluşması operasyonun ters gittiği anlamına kesinlikle gelmemektedir. Operasyon sonrasında ki ilk hafta içerisinde ağrılar biraz daha yoğun yaşanabilse de bu durum kişiyi rahatsız edebilecek boyutta değildir. Kaslarda ağrı görülmesi diğer bir olağan durumdur. Özellikle ilk üç gün yatarak dinlenilmesi iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Ameliyatın 3. gününde duş alınmasına izin verilmektedir. Çok sıcak su ile duş alınması ve uzun süreli olması tavsiye edilmemektedir.  3. günün sonrasında hafif yürüyüşler ve gündelik hayata dönüş başlayabilmektedir. Bu süreç içerisinde kişi kendine dikkat ederek bu süreci kolaylıkla atlatabilir.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi) Operasyonu Fiyatı Ne Kadardır?

Ankara’da jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi) operasyonu fiyatı diğer illerden çok farklılık göstermemektedir. Fakat jinekomasti estetiği konusunda sabit bir fiyat vermek mümkün değildir. Estetik doktoru ile yapılan ön görüşmede hasta kendi isteklerini belirtecek, estetik cerrah bunlara dayanarak estetik operasyonu belirleyecek ve buna göre bir fiyat ortaya çıkacaktır. Jinekomasti operasyonu fiyatı deyince öyle hemen gözünüz korkmasın. Operasyon sonrası ortaya çıkan görüntü eminiz ki içinizi çok rahatlatacaktır.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Göğüs estetiğiyle ilgileniyorsanız Göğüs büyütme estetiği ve Göğüs küçültme uygulaması makalelerimizide okuyabilirsiniz.