Erkeklerde Meme Büyümesi (Gynecomastia)

Jinekomasti, erkek memesinin büyüyerek kadın memesine benzer bir görünüm almasıdır. Yunanca kadın anlamına gelen “gyne” sözcüğü ile meme anlamına gelen “mastos” sözcüklerinin birleşiminden oluşur. Jinekomasti, erkek nüfusunun hemen hemen yarısında gözlenen bir sorundur. Erkeklerin vücutlarını kadınsılaştırdığı için ruhsal durumlarını kötü yönde etkiler, özellikle yaz aylarında rahatsızlığa yol açar.

erkeklerde meme büyümesi ankara

Jinekomasti sebepsiz yere oluşabileceği gibi, bazı hormonal bozukluklar sonucu olarak ya da bazı ilaçların yan etkisi şeklinde de ortaya çıkabilir. İlk olarak jinekomastinin sebebi anlaşılmalıdır. Hastada hormon bozukluğu olduğu düşünülüyorsa öncelikle bir Endokrinoloji Uzmanı tarafından değerlendirilir. Hormon tetkikleri yapılır. Eğer bir bozukluk varsa buna yönelik tedavi yapılır. Ergenlik döneminde oluşan jinekomastilerde genellikle beklemek yeterlidir. Bunların büyük bölümü birkaç yıl içerisinde düzelir. Bunlar dışındaki jinekomastiler cerrahi işlemlerle düzeltilebilir.

Jinekomastisi olan hastaların büyük bölümünde tek başına liposuction ile yeterli sonuç almak mümkündür. Yağ dışında meme dokusu da fazla ve yoğun olan hastalarda Lazer Lipoliz kullanılabilir. Bunun yeterli olmadığı durumlarda, meme başının çevresinden yapılan kısa bir kesi ile fazla meme dokusu çıkarılır. Deri fazlası olan ve meme başı sarkmış olan hastalarda ise iz, meme başının çevresinde kalacak şekilde deri çıkartılır.

Jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Ameliyat, yapılacak işleme bağlı olmak üzere 1-2 saat sürmektedir. Hastanın durumuna göre aynı gün taburculuğu yapılır. 1 ay özel korse kullandırılır.

erkek meme küçültme ankara