Çene, Yanak Estetiği - Bişektomi

Bişektomi olarak da bilinen yanak estetiği, yüz ovalinin daha belirginleşmesini sağlayan, son derece pratik bir şekilde uygulanan bir cerrahi uygulamadır. Yanak içinden alınan, yüzü oval ve yanaklı gösteren fazlalık yanak içi yağ alınarak, arzu ettiğiniz yüz bütünlüğüne kavuşmanız mümkün.

çene yanak estetiği-bişektomi-holywood yanağı

Yanak Estetiği Nedir? Gamze Estetiği Nedir?

Hollywood yanağı estetiği yüzün "U" gibi oval bir şeklinden "V" şekline getirilmesini amaçlayan; elmacık kemiklerini daha öne çıkmasını sağlayan bir uygulamadır. Başka birine baktığımızda dikkatimizin ilk önce kişinin yüz bölgesine odaklandığını söylemek mümkündür. Yüzdeki gözler, burun, ağız, dudaklar, yanaklar, dudaklar vs. ilk etapta ayrı ayrı incelenmese bile genelde bu organ ve bölümler yüz bütününün sağlanmasına ve güzelliğine hizmet verirler.

Yüz ve Altın Oran

İnsanların güzellik ölçütleri aslına bakarsanız orantılı organ dağılımı ve mevcut doku yüzdesi göze çarpmaktadır. Bu nedenle, insanların güzelliğinin altın oranla bağlantılı olduğunu geçmişte yaşamış sanatla uğraşmış ve bu işe yıllarını vermiş sanatçı ve bilimadamları dahi belirtmiştir. Altın oran dediğimiz hadise, her bir organın yüzdesi olan değerdir. Kişinin yüzünün bu yüzdelere uyması ise, estetik açıdan orantılıdır ve güzelliği belirtir. Bu değerlere yakınlaşan yüzlere biz güzel diye nitelerken, bu değerlerden uzak yüzlere ise direkt çirkin demezsek bile güzellik skalamızda daha alt sıralara yerleştiririz. Özetle; herhangi bir insanın yüzü, altın orana sahip olursa veya bu orana ne kadar yakınsarsa, o kişinin yüzü beğenilen bir yüz olacaktır. İşte altın oranda en fazla ve en önemli unsur ise çene ve aynı zamanda yanakların üçgen şekliyle ortaya çıkmasıdır. İşte Hollywood yanağı estetiğinin temelinde altın oran, çıkık elmacık kemikleri ve ince çene bölgesi bulunmaktadır.

Bichektomy (Bişektomi) Hollywood estetiği nedir?

Çoğu zaman Bişektomi, üçgen yüz operasyonu, V yüz operasyonu olarak da ifade edilir. Hollywood yanağı estetiği, genel olarak yüzdeki konturun kare şekline yakın olan yüzlere ve yanaklardaki yağ yastığının çok fazla olduğu yüzlerde uygulandığında doğru sonuç vermektedir.

Yanak estetiği için bir başka isim de Bichektomy’dir. Hollywood yanağı estetiği ise, operasyonun popüler adıdır. Bu operasyonda, yanakların görünen dış yüzeyinde, herhangi bir iz bırakmaksızın, sadece ağız içinde, yanak bölgesine 1 cm uzaktaki aşırı yağ yastıklarının alınması olarak ifade edilebilir.

Yanak estetiği planlama

Yanak estetiği ameliyatı, lokal anestezi veya genel anestezi altında, ortalama 30dk.da biten oldukça rahat ve risksiz bir ameliyattır. Yanak estetiğinde, yanak bölgesinden alınacak yağın boyutu, şekli ve bu haliyle çenenin istenilen şekille oluşturulması, operasyondan önce yanak üçgeninin kişiye özel olarak hazırlanmasına bağlıdır. Bu sebeple mutlaka ve mutlaka estetik cerrahınızın bu konudaki deneyiminin önemli olduğunu unutmayınız.

Yanak estetiği ve yaş

Yanağın 20-25 yaşından önce alınmamasını öneriyoruz. Çok uçta bir örnek olmadığı müddetçe 20 yaşından evvel alınmaması, kişi için gelecekte sorun yaşamaması adına iyidir.  Ayrıca; yağ alınması işleminde bireyin genetik özellikleri de belirleyicidir.

Hollywood yanağı ve uygulama

Hollywood yanak estetiği geleneksel yöntemle, sadece ağızdan yapılır ve dışardan iz kesinlikle olmaz. Dış tarafta, yanağın içindeki yağ miktarının azaltılması nedeniyle yanlarda düzleşme olur. Yanak estetik ameliyatında, eğer birey sıklıkla kilo alıp kilo veriyorsa, bireyi aşırı kilolu bir dönemde ameliyat yapmak daha uygundur. Ne kadar ve hangi doğrultuda alınacağına, yüz totalinizi inceledikten sonra karar veriyoruz.