Burun Onarımı (Nose Reconstruction)

Burun rekonstrüksiyonu bir onarım cerrahisidir. Genellikle doku kaybı eşlik eden trafik kazaları, cilt kanserleri, yanıklar, ateşli silah yaralanmaları ve doğumsal problemler sonrasında burnun tam veya kısmi kaybı olan durumlarda gerekmektedir.

ankara burun onarimi tedavisi

Bunun dışında bir veya birkaç kez estetik cerrahi yapılmış, tatmin edici sonuç alınamamış ve burun çatısı bozulmuş hastalara da yine burun rekonstrüksiyonu gerekmektedir. Eksik dokunun burundaki yerleşimi, boyutu ve özelliği dikkate alınarak onarım sağlanır. Dokuyu onarmak için diğer sağlıklı dokulardan yararlanılır. Ufak doku kayıplarında burnun kendi dokuları, daha büyük kayıplarda ise yanak ve alın derisi gibi yüzdeki komşu dokular kullanılır. İhtiyaç halinde kıkırdak çatıyı yeniden oluşturmak için kulaktan veya kostadan kıkırdak grefti alınarak kullanılır.

İşlem, ameliyathane şartlarında genel anestezi altında yapılır. Burun üzerindeki küçük doku defektlerinin onarımı lokal anestezi altında da yapılabilir. Ameliyat süresi, ameliyatın boyutuna göre 1–5 saat arası sürmektedir. İşlem sonrası 1-2 günlük hastanede yatış olabilir. Burun içi özel silikon tamponlar kullanılabilir. Bu tamponların çıkarılması bazı durumlarda 2-3 haftayı bulabilir. Bazı durumlarda ameliyattan üç hafta sonra, 2. tamamlayıcı ameliyat yapılır. Bu ameliyat ilk ameliyata göre daha kısa olur.