Burun Estetiği (Rhinoplasty)

Estetik burun ameliyatı burnu yeniden şekillendirme ameliyatıdır. Estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır. Estetik burun ameliyatı burnunuzu küçültebilir veya büyütebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir.

burun estetiği ankara

Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı şekil bozukluğunu düzeltebilir veya soluk almanızdaki bazı problemleri giderebilir. Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatlice düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız. Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir.

Rinoplasti deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapıldığı takdirde komplikasyonlar (istenmeyen sonuçlar) nadir ve genellikle önemsizdir. Her şeye rağmen daima bir komplikasyon ihtimali vardır. Bunlar enfeksiyon, burun kanaması veya anesteziye karşı reaksiyondur. Ameliyattan sonra çatlamış küçük kılcal damarlar, derinin yüzeyinde çok ince kırmızı noktalar şeklinde ortaya çıkabilir. Estetik burun ameliyatı, burun içinden yapıldığından, görünen ameliyat izi söz konusu değildir. Ancak açık teknik kullanıldığında veya geniş burun deliklerinin daraltılması gerekiyorsa, burun tabanında kalan çok küçük ve ince izler, genellikle görülmeyecek kadar önemsizdir. Her 10 vakanın aşağı yukarı birinde, ikinci bir ameliyat gerekebilir (örneğin küçük bir şekil bozukluğunu düzeltmek için). Böyle durumları önceden tahmin etmek mümkün değildir. Düzeltici ikinci ameliyat, genellikle daha dar kapsamlı ve daha basit bir ameliyattır.

Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz yapılacak ameliyatın planlaması açısından önemlidir. İşlem genel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılır. Ameliyat bitiminde silikon tampon ve termoplastik atel uygulanır. Sonrası bir gecelik yatış ve ertesi gün taburcu olunur. Belirli günlerde kontrollere gelinir. Bu kontrollerde silikon tampon ve termoplastik atel çıkarılır, ameliyat sonrası fotoğraflar çekilir. Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler. Günlük yaşam temponuza tam anlamıyla dönmeniz için birkaç hafta geçecektir. Yüksek efor gerektiren hareketlerden iki ila üç hafta kaçınmanız, 12 hafta süreyle burnunuzu darbe veya çarpmalardan korumanız gerekir.

burun estetiği ankara

Burun ucunda olmak üzere, çok az bazı şişlikler belki aylar boyunca devam edecektir. Estetik burun ameliyatının gerçek sonucu belki de bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca ortaya çıkmayacaktır. İlk önceleri aileniz veya arkadaşlarınızdan beklenmedik bazı reaksiyonlar alabilirsiniz. Burnunuzda bir değişiklik görmediklerini söyleyebilirler. Veya özellikle ailevi veya etnik bir özellik olarak gördükleri bir şeyi değiştirdiyseniz, biraz gücenmiş olabilirler. Şayet bu olursa ilk anda niçin bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizi hatırlamayı deneyiniz. Hedefinize ulaştıysanız, ameliyatınız da başarıya ulaşmıştır.

Burun Onarımı (Nose Reconstruction)

Burun rekonstrüksiyonu bir onarım cerrahisidir. Genellikle doku kaybı eşlik eden trafik kazaları, cilt kanserleri, yanıklar, ateşli silah yaralanmaları ve doğumsal problemler sonrasında burnun tam veya kısmi kaybı olan durumlarda gerekmektedir.

ankara burun onarimi tedavisi

Bunun dışında bir veya birkaç kez estetik cerrahi yapılmış, tatmin edici sonuç alınamamış ve burun çatısı bozulmuş hastalara da yine burun rekonstrüksiyonu gerekmektedir. Eksik dokunun burundaki yerleşimi, boyutu ve özelliği dikkate alınarak onarım sağlanır. Dokuyu onarmak için diğer sağlıklı dokulardan yararlanılır. Ufak doku kayıplarında burnun kendi dokuları, daha büyük kayıplarda ise yanak ve alın derisi gibi yüzdeki komşu dokular kullanılır. İhtiyaç halinde kıkırdak çatıyı yeniden oluşturmak için kulaktan veya kostadan kıkırdak grefti alınarak kullanılır.

İşlem, ameliyathane şartlarında genel anestezi altında yapılır. Burun üzerindeki küçük doku defektlerinin onarımı lokal anestezi altında da yapılabilir. Ameliyat süresi, ameliyatın boyutuna göre 1–5 saat arası sürmektedir. İşlem sonrası 1-2 günlük hastanede yatış olabilir. Burun içi özel silikon tamponlar kullanılabilir. Bu tamponların çıkarılması bazı durumlarda 2-3 haftayı bulabilir. Bazı durumlarda ameliyattan üç hafta sonra, 2. tamamlayıcı ameliyat yapılır. Bu ameliyat ilk ameliyata göre daha kısa olur.