Botulinum Toksin

Clostridium botulinum isimli bakteriden üretilen bir bakteri toksinidir. Bu toksin, kas-sinir bileşkesi üzerine etki ederek kaslarda geçici bir felç durumu yaratır. İçeriği Botulinum Toksin olan Botox, Dysport, Vistabel, Neurobloc gibi markalar piyasada mevcuttur. Botulinum toksin uygulandığı kaslarda geçici bir felç durumu oluşturur. Kasın tamamını değil, yapıldığı noktanın 1-2 cm çevresindeki kas dokusunu etkiler. Yüzde mimik kaslarına uygulandığında bu kasların hareketini zayıflatır ve kasın neden olduğu mimik çizgisinin derinleşmesini engeller.

ankara botoks fiyatlari

Doğru uygulamalardan sonra ifade kaybı olmaz. Botulinum Toksin uygulamasının amacı yüzü ifadesizleştirmek değil, mimikleri yumuşatmak, yüze doğal ve güzel bir şekil vermektir. Derin olmayan kırışıklıkları ortadan kaldırır, derin kırışıklıkları hafifletir, ayrıca tüm kırışıklıkların derinleşmesini engeller. Botulinum Toksin uygulamaları 4-6 ayda bir tekrarlanır. Uygulama sayısı arttıkça araları uzayabilir. Zamanla belli mimikler unutulur ve daha düşük dozlarla aynı etkiler sağlanabilir. Estetik amaçlı dozlarda kullanıldığında Botulinum Toksin’in sistemik bir etkisi olmaz ve bu nedenle de oldukça güvenilir bir yöntemdir.

Botulium Toksin Uygulama alanları;

Göz kenarları: Kaz ayağı adı verilen kırışıklıkları azaltır, kaş kenarlarını yukarı kaldırır, üst göz kapaklarındaki yığılmaları azaltır.

Kaş arası: Kaş çatmayı durdurur ya da zayıflatır. Kaşlar arasındaki dikey kızgınlık çizgilerini azaltır.

Alın: Kaş hareketlerini durdurur, alındaki yatay kırışıklıkları azaltır.

Dudak kenarları: Dudak çevresindeki dikey kırışıklıkları (sigara çizgileri) azaltır.

Dudak köşeleri: Alt dudakta belli noktalara yapıldığında dudak köşelerinin hafif yukarı dönmesini sağlar, dudak köşelerinden aşağıya inen üzüntü çizgilerinin hafiflemesini sağlar.

Burun ucu: Tam burunla üst dudak arasına yapıldığında burun ucunun hafif kalkmasını sağlar.

Burundaki tavşan çizgileri: Özellikle güldüğümüz zaman burun sırtında ve kenarlarında oluşan çizgileri azaltır.

Çene ucu: Çene ucundaki kırışıklıklar ve gamzelenmeleri azaltır.

Çene kenarı: Çene kemiğinin üzerinde yığılmış olan yüz cildinin yükselmesini ve yığılmanın azalmasını sağlar.

Boyun: Boyunda, hindi boynu görünümüne yol açan dikey bantların ortadan kalkmasını ya da azalmasını sağlar.

Botulinum Toksin muayenehane şartlarında yapılır. Uygulama çok ince iğnelerle yapılır ve fazla bir ağrıya neden olmaz. İşlem öncesinde ve sonrasında soğuk uygulanması ağrıyı azaltır. İşlem birkaç dakika sürer. Uygulama yerlerinde birkaç gün süren morluklar oluşabilir. Uygulama sonrası ilk günler geçici bir baş ağrısı olabilir. Botulinum Toksin’in önemli yan etkilerinden birisi göz kapağında düşüklük oluşmasıdır. Eğer Botulinum Toksin göz kapağına çok yakın bir noktaya yapılırsa, üst göz kapağını kaldıran adale etkilenir ve kapak düşer. Böyle bir durum oluşursa, Botulinum Toksin’in etkisi geçinceye kadar hastanın bir göz damlası kullanması gerekir.