Ankara Kulak Estetiği (Otoplasty)

Bir anatomik bozukluk olan kepçe kulak deformitesi okul döneminde çocukların acımasız alaylara maruz kalmasına, genç kızların saçlarını toplamaktan kaçınmasına, hayat boyu ruhsal durumlarını ve sosyal ilişkilerini bozan bir takıntı haline gelebilir. Kepçe kulak görünümüne yol açan üç anatomik bozukluk vardır; kulak katlantısının gelişmemiş olması, kepçe çukurunun derin olması ve kulak kepçesinin kafadan ayrık durması. Bu üç bozukluğun her biri her hastada farklı şiddette olabilir.

kulak estetiği ankara

Tedavi, bu bozuklukları düzeltmeye yöneliktir. Çocuk ya da ailesi görüntüden çok rahatsız oluyorsa, arkadaşları tarafından alaya alınıyorsa, bu alaylar çocuğun ruhsal durumunu etkiliyorsa ameliyat yapılmalıdır. Bazı çocuklar etkilenmediklerini söylemekle birlikte, sosyal ilişkileri bozulur ve okul başarıları düşer. Bu tür durumlarda ameliyat kararı anne babalar ve gerekli görülürse bir psikolog ile birlikte alınır. Kepçe kulak ameliyatları için ideal yaş 5-6 arasıdır. Çocukların ruhsal durumlarının etkilenmemesi için ilkokula başlamadan önce ameliyatın yapılması önerilir. Erken yaşta ameliyat yapılması hem çocuğun ruhsal olarak yaralanmasını önler, hem de yumuşak olan kıkırdakların daha kolay şekillenmesini sağlar.

İşlem, ameliyathane şartlarında hem lokal hem de genel anestezi ile yapılır. Kulak arkasından bir kesi yapılarak, kulak kıkırdağında kalıcı dikişlerle katlantı oluşturulur, dikişler yardımı ile kulak kepçesi kafaya dikilir. Cerrahi işlem yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyat sonrası elastik bir bandaj sarılır. Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. Ertesi gün bandaj açılır, yaralar kontrol edilir ve hasta kulaklarını kaplayacak şekilde bir tenisçi bandı takar. İkinci günden itibaren hastalar banyo yapabilirler. Tenisçi bandı bir ay düzenli kullanılmalıdır.

kepçe kulak ameliyatı