Alın Germe ve Kaş Kaldırma (Şakak Germe) (Forehead and Brow (Temporal) Lift)

Alında, derinliği kişiden kişiye farklılıklar gösteren enine çizgiler mevcuttur. Kaşlar arasında bu çizgiler dikey bir hal alır. Alın cildi de, yüz cildinde olduğu gibi yaşın ilerlemesine paralel olarak gevşemeğe, sarkmağa başlar ve mevcut çizgiler derinleşir. Zamanla kaşlar aşağı doğru iner ve kişide yorgun bakışlı bir yüz ifadesi ortaya çıkar.

alın şakak germe estetiği ankara

Kaşların kenarlarını kaldırmak ve göz kenarındaki yığılmaları azaltmak için daha kalıcı bir teknik, şakak germe (temporal lift) işlemidir. Bu yöntem saçlı deri içerisinden yapılan kısa bir kesiden gerçekleştirilir. Alın cildi gevşemiş, alındaki yatay kırışıklıklar artmış, kaşların seviyesi aşağıya inmiş ve kaş-göz mesafesi daralmış kişilerde alın germe işlemleri yapılabilir. Alın germe sıklıkla saç içerisinden yapılan kısa kesilerden ve bir endoskop (kamera) yardımı ile gerçekleştirilir. Tüm alın, kaşlar ve göz kenarları kemik zarının (periost) altından soyulur. Bu işleme subperiosteal endoskopik alın germe adı verilir. Soyma işleminin ardından kafa kemiklerine tespit yapılır. Endoskopik alın germe sırasında gerekli görülürse kaşlarımızı çatmamamıza yol açan adaleler de kesilir ve kaş çatma kalıcı olarak durdurulabilir. Alın germe ve kaş kaldırmada en etkili ve kalıcı yöntem budur.

Bu işlemler genellikle 40 yaşın üzerindeki, başka sağlık problemi olmayan erkek ve kadın hastalara uygulanır. Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Alında ve gözler etrafında genel bir şişlik ve morarma olabilir. Uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Bunlar 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Sargı 2 gün sonra açılır. Dikişler 5-7 gün sonra alınır. Alın ve kaşlara verilmiş yeni şekil, yerçekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen 5-10 yıl bazen de ömür boyu dayanır.

temporal lift